Sectorul Administrativ Bisericesc anunță scoaterea la concurs a următoarelor posturi vacante:

Nr. crt. Post vacant Parohia / Protoieria Perioada de candidare Cerințele postului
1. Secretar eparhial

Cancelaria eparhial /
Centrul eparhial

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie licențiați ai Facultății de Teologie Ortodoxă, buni cunoscători ai limbii române, să aibă experiență în administrația bisericească de cel puțin 3 ani și cunoștințe de IT.
2. Conducător auto

Serviciul Colportaj /
Centrul eparhial

1 – 29 februarie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor. Experiența constituie avantaj.
3. Îngrijitor

Parohia Sf. Mare Mucenic Gheorghe  /
Protoieria Sector III Capitală

1 – 29 februarie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
4. Îngrijitor

Parohia Sf. Nicolae - Vlădica  /
Protoieria Sector IV Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
5. Cântăreț bisericesc

Parohia Sf. Alexandru - Colentina /
Protoieria Sector II Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din cadrul acestei eparhii.
6. Cântăreț bisericesc

Parohia Sf. Ecaterina /
Protoieria Sector IV Capitală

1 – 31 martie 2020
7. Bucătar

Așezământul social Acoperământul Maicii Domnului al parohiei Precupeții Vechi /
Protoieria Sector II Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Certificat de calificare și experiență în domeniul pregătirii preparatelor culinare. Persoană ordonată și disciplinată.

Toţi candidaţii trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureştilor, iar cei pentru posturile din Capitală trebuie să aibă domiciliul stabil în Bucureşti.