Sectorul Administrativ Bisericesc anunță următoarele posturi vacante:

Nr. crt. Post vacant Parohia / Protoieria Perioada de candidare Cerințele postului
1. Bibliotecar coordonator Bibiloteca Facultății de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul 1 – 31 mai Candidații trebuie să aibă studii de specialitate, experiență în domeniu, cunoștințe operare calculator; abilități de coordonare și planificare; limbi străine.
2. Instalator Sectorul Monumente și Construcții bisericești/ Centrul eparhial 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor. Experiență în domeniu.
3. Electrician Sectorul Monumente și Construcții bisericești/ Centrul eparhial 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor. Experiență în domeniu.
4. Contabil

Centrul social cultural Iustin Patriarhul /
Centrul eparhial

1 – 31 mai Studii economice absolvite și experiență în domeniul financiar - contabil.
5. Ajutor bucătar Centrul cultural social Iustin Patriarhul/ Centrul eparhial 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor.
6. Îngrijitor Centrul cultural social Iustin Patriarhul/ Centrul eparhial 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor.
7. Îngrijitor Parohia Mavrogheni / Protoieria Sector I Capitală 20 mai - 20 iunie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor.
8. Cântăreț bisericesc Parohia Iancu Nou - Bălăneanu / Protoieria Sector II Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
9. Îngrijitor Parohia Sf. Nicolae - Șelari / Protoieria Sector III Capitală 15 – 25 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
10. Îngrijitor Parohia Balta Albă  / Protoieria Sector III Capitală 15 – 25 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
11. Îngrijitor Parohia Sf. Antonie cel Mare și Sf. Ioan Casian Romanul / Protoieria Sector IV Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
12. Cântăreț bisericesc Parohia Șerban Vodă / Protoieria Sector IV Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
13. Îngrijitor Parohia Nașterea Domnului – Cartierul Solar / Protoieria Sector IV Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
14. Îngrijitor Parohia Sf. Cuv.Parascheva - Bellu/ Protoieria Sector IV Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
15. Cântăreț bisericesc Parohia Progresul II / Protoieria Sector V Capitală 1 – 31 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din eparhie.
16. Îngrijitor Parohia Mihai Vodă / Protoieria Sector V Capitală 15 – 25 mai Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.

Toţi candidaţii trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureştilor, iar cei pentru posturile din Capitală trebuie să aibă domiciliul stabil în Bucureşti.