Sectorul Administrativ Bisericesc anunță scoaterea la concurs a următoarelor posturi vacante:

Nr. crt. Post vacant Parohia / Protoieria Perioada de candidare Cerințele postului
1. Secretar eparhial

Cancelaria eparhial /
Centrul eparhial

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie licențiați ai Facultății de Teologie Ortodoxă, buni cunoscători ai limbii române, să aibă experiență în administrația bisericească de cel puțin 3 ani și cunoștințe de IT.
2. Inspector eparhial

Centrul eparhial

1 – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie licențiați ai Facultății de Teologie Ortodoxă și a unei facultăți cu profil economic, buni cunoscători ai limbii române, să aibă experiență în domeniul economic și în lucrul în echipă; constituie un avantaj experiența într-un post de coordonare de minim 2 ani; candidații să arate disponibilitate pentru deplasări; candidații să stăpânească foarte bine utilizarea aplicațiilor din suita Office (Word și Excel).
3. Funcționar administrativ

Centrul eparhial

1 – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie buni cunoscători ai limbii române; să fie absolvenți ai instituțiilor de învățământ cu studii medii/superioare, profil uman; candidații să stăpânească foarte bine utilizarea aplicațiilor din suita Office (Word, Excel și Outlook); capacitate de organizare a activităților; constituie un avantaj minima experiența în muncă de secretariat.
4. Contabil

Centrul eparhial

1 – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie absolvenți ai instituțiilor de învățământ cu studii medii/superioare, profil economic; să aibă experiență în domeniul contabilității de minim 10 ani; constituie un avantaj cunoașterea softului de contabilitate și gestiune Winmentor.
5. Îngrijitor

Parohia Sf. Nicolae - Vlădica  /
Protoieria Sector IV Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
6. Îngrijitor

Parohia Costeasca /
Protoieria Sector I Capitală

25 februarie – 25 martie Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și să aibă minime cunoștințe de catehism ortodox.
7. Cântăreț bisericesc

Parohia Sf. Alexandru - Colentina /
Protoieria Sector II Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Candidații trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureștilor și absolvenți ai unei instituții de învățământ teologic din cadrul acestei eparhii.
8. Cântăreț bisericesc

Parohia Sf. Ecaterina /
Protoieria Sector IV Capitală

1 – 31 martie 2020
9. Bucătar

Așezământul social Acoperământul Maicii Domnului al parohiei Precupeții Vechi /
Protoieria Sector II Capitală

20 februarie – 20 martie 2020 Certificat de calificare și experiență în domeniul pregătirii preparatelor culinare. Persoană ordonată și disciplinată.

Toţi candidaţii trebuie să fie fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Bucureştilor, iar cei pentru posturile din Capitală trebuie să aibă domiciliul stabil în Bucureşti.