Arhiepiscopia Bucurestilor

Switch to desktop Register Login

Biserica Parohiei „Buna –Vestire”

Localizare: Biserica „Buna Vestire” este situată la circa 600m de centrul oraşului Ploieşti, la intersecţia străzilor Plevnei, Bunavestire, Arcaşi şi Vânători.

Hramuri:  -Buna-Vestire, 25 martie 

- Mironosiţele femei, a doua duminică după Sfintele Paşti

Adresa: Str. Plevnei, nr. 2, Ploieşti,  Prahova

Preot paroh: Nicolae Ion, tel: 0344/101432; 0788129421, e-mail: nicolaeion 20@ yahoo.com

Cod IBAN: RO04CECEPH0136RON0231171 

Banca: CEC Bank Ploieşti              

Site: biserica-bunavestire-ploiesti.ro

 

                                      

Scurt istoric

 

Pisania de deasupra uşii de la intrare ne dezvăluie că actuala biserică a fost ridicată în anul 1833, octombrie 24, în vremea domnitorului Alexandru Ghica Voievod, iar numele ctitorilor au fost: Teodor Zaplan, Şărban Luxandra, Hagi Nicolae Cazan.

 

Cea mai veche menţiune despre existenţa acestei biserici o arată în fiinţă la anul 1793 („Catagrafia Eparhiei Ungrovlahiei”, „Manuscrisul Academiei Române” nr. 1457). Istoricul Petrescu Zagorit consideră că biserica datează din secolul XVIII.

 

Arhitectura exterioară a bisericii este în stilul neoclasic specific sec. XIX. Biserica este construită din cărămidă, cu ziduri groase de 1m. Are formă de cruce; altarul şi sânii având o structură semicirculară. Fundaţia este din cărămidă cu mortar de var hidraulic. Lungimea ( la exterior) este de 28m, lăţimea de 8m, respectiv 13m (la sâni) şi înălţimea de 8m, respectiv 19m (la Pantocrator). În 1870 a fost adăugat „corul” construit din planşeu de lemn cu parapet - tencuit şi pictat.

 

Pridvorul, care la început a avut aceeaşi înălţime cu restul bisericii,  fost dărâmat în timpul bombardamentelor din 1944 şi înlocuit cu altul mai mic. Turlele bisericii au fost în număr de 4 ( una mare şi 3 mici), până în 1944. Astăzi biserica are doar o singură turlă.

 

Prima pictură, executată în tehnica frescă, datează din 1833. A fost restaurată în ulei între anii 1970-1971 de pictorul Radu Vintilescu  şi între anii 1976-1977 de pictorul Ion Toflan.

 

 Catapeteasma, din lemn cu aplicaţii florale, are icoane pictate în 1870 de pictorul Nae Costescu. Uşile împărăteşti aparţin altei tâmple mai vechi, probabil din sec. XVIII.

 

În patrimoniul bisericii se găsesc peste 33 de icoane pictate în sec. XIX. Cea mai valoroasă este icoana „Sfintele Mironosiţe la mormântul Mântuitorului” pictată de zugravul Atanase. Din patrimoniul bisericii mai face parte un potir de argint din anul 1806. 

 

În curtea bisericii, care are o suprafaţă e 2050mp, se mai află clopotniţa construită în sec. XIX.  din cărămidă pe două nivele. Nivelul superior are ferestre mari construite din stâlpi de lemn cu capiteluri ce adăpostesc un clopot ce cântăreşte 500 kg.

 

Tot în curtea bisericii se află şi casa parohială, construită între anii 1932- 1934.

 

Începând cu anul 1987, până în prezent, cu sprijinul enoriaşilor şi al altor oameni de bine, sub îndrumarea Pr. paroh Nicolae Ion, s-au efectuat numeroase lucrări de reparaţie şi modernizare a locaşului de cult.

Arhiepiscopia Bucurestilor

Top Desktop version