Procesiune cu sfinte moaşte în Arhiepiscopia Bucureştilor: 162 Km, 17 localităţi

Mănăstirile Căldărușani și Sitaru, împreună cu Protoieria Ilfov Nord, organizează sâmbătă un pelerinaj cu moaștele Sfinților Grigorie Dascălul și Artemie, precum și cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Căldărușani.

Procesiunea intitulată Călători cu Sfinții spre Hristos se va desfășura pe o distanță de 162 km, având opriri în 17 localități ilfovene, informează Sectorul Exarhat al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

La fiecare oprire vor fi citite rugăciuni pentru încetarea pandemiei și de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu.

Pelerinajul va începe la ora 10:30 de la Mănăstirea Căldărușani, odoarele fiind purtate în procesiune cu ajutorul unui automobil.

Traseul este următorul:

Mănăstirea Căldărușani – Mănăstirea Sitaru – Nuci – Gruiu – Ghermănești – Periș – Balotești – Corbeanca – Buftea – Mogoșoaia – Otopeni – Tunari – Ștefăneștii de Jos – Voluntari – Afumați – Petrechioaia – Gagu – Dascălu – Moara Vlăsiei – Mănăstirea Căldărușani.

Procesiunea va fi condusă de protopopul Cristian Burcea, Arhim. Lavrentie Gâță, starețul Mănăstirii Căldărușani, și Arhim. Natanel Haraga, starețul Mănăstirii Sitaru.

Sursa foto: Arhivă Basilica.ro