14 citate ale Patriarhului Daniel despre pace: Este un dar de la Dumnezeu

De Ziua Internațională a Păcii, vă propunem 14 citate despre pace care îi aparțin Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

1. Când omul nu mai are pace în suflet, în familie, când nu mai există pace în societate, toate se tulbură, toate se întristează, ajung în stare de confuzie. »

2. Pacea dumnezeiască este armonia pe care Duhul Sfânt o construiește în sufletul omului, făcându-l să se uite la sine, în iubirea lui Dumnezeu și în iubirea față de semeni. »

3. În contextul lumii de astăzi, frământată de neînțelegeri și războaie, avem nevoie mai mult ca oricând de făcători de pace, adică de toți aceia care pot preveni sau aplana conflictele între oameni, în societate sau între popoare. »

4. Trebuie să păstrăm totdeauna pacea și unitatea Bisericii lui Hristos. »