Cum trebuie să ne pregătim pentru sărbătoarea Naşterii Domnului – Patriarhul Daniel

Într-o societate care tinde să denatureze semnificația duhovnicească a sărbătorilor prin încurajarea consumerismului, Patriarhul Daniel a explicat joi cum trebuie să ne pregătim pentru Nașterea Domnului.

„Prin rugăciune mai multă, prin citirea Sfintelor Scripturi, cu spovedanie și împărtășanie mai deasă și cu fapte de milostenie. Să fim harnici și darnici. Dacă nu avem bunuri materiale să oferim o rugăciune pentru un om bolnav, singur și întristat”.

„Să oferim un sfat bun, un cuvânt de încurajare, pentru că și acestea sunt fapte ale milosteniei. Cea mai mare faptă a milosteniei este rugăciunea pentru sănătatea și mântuirea semenilor noștri”, a spus Preafericirea Sa.

Patriarhul Daniel a adresat aceste îndemnuri în cadrul Sfintei Liturghii oficiate la Catedrala Patriarhală cu prilejul sărbătorii Intrării Maicii Domnului în Biserică.

Părintele Patriarh Daniel a reamintit că modelul acestei pregătiri îl găsim la Fecioara Maria „care s-a pregătit îndelung pentru a deveni Născătoare de Dumnezeu ca din ea să se zămislească și să se nască Iisus Hristos Mântuitorul lumii”.

„Această sărbătoare a Intrării Maicii Domnului în Biserică este o icoană sfântă pentru fiecare creștin în parte și pentru Biserica întreagă pentru că ea ne arată cum trebuie să ne pregătim pentru a întâmpina pe Hristos Cel care S-a născut în peștera din Betleem, a fost așezat în iesle și, în mod tainic, prin lucrarea Duhului Sfânt, dorește să se nască în trupul nostru și să se sălășluiască în ieslea sufletului nostru”.

Preafericirea Sa a precizat că în perioada de pregătire pentru sărbătoarea Nașterii Domnului a fost necesară instituirea unei sărbători închinate Maicii Domnului deoarece ea „este pentru noi icoană a sfințeniei, a pregătirii, a ascultării Cuvântului lui Dumnezeu și a împlinirii lui în modul de viețuire și înfăptuire”.

„Maica Domnului arată tinerelor fete că trebuie să se pregătească cu rugăciune, cu ascultarea Cuvântului lui Dumnezeu și cu fapte bune dacă doresc să întemeieze o familie sau dacă doresc să devină monahii în mănăstire. Maica Domnului este pentru toți creștinii, bărbați și femei, chemare la curăție, la sfințenie, la iubire smerită și milostivă”.

Împreună cu Patriarhul Daniel a slujit Episcopul vicar patriarhal Ieronim Sinaitul care își serbează ziua de naștere de Intrarea Maicii Domnului în Biserică.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a hirotonit diacon pe Daniel Tămăslicaru pe seama Catedralei Patriarhale.

Daniel este psalt al Catedralei din anul 2014 și membru al grupului Tronos.

Foto credit: Basilica.ro