Patriarhul Daniel, Duminica orbului din naştere: Boala nu este întotdeauna o urmare a păcatului / Binele trebuie făcut în orice zi

În cuvântul rostit în Duminica vindecării orbului din naștere, Patriarhul Daniel a semnalat că „boala nu este întotdeauna o urmare a păcatului”.

„Boala este adesea un prilej ca Dumnezeu să arate iubirea Lui milostivă, puterea Lui vindecătoare și să scoată în evidență faptul că unii oameni care sunt bolnavi, dar primesc vindecare, devin mărturisitori ai lui Hristos și ai dumnezeirii Lui mai mult decât cei sănătoși”.

„Adesea, cei care suferă de o infirmitate după ce au fost vindecați sunt mult mai recunoscători și mai mărturisitori ai iubirii lui Dumnezeu față de oameni”, a subliniat Patriarhul României la Paraclisul Sf. M. Mc. Gheorghe din Reședința Patriarhală.

O nouă perspectivă

Patriarhul Daniel a indicat noua perspectivă oferită de Evanghelie, aceea „a pedagogiei divine, a lucrării tainice a lui Dumnezeu”.

„Lucrarea lui Dumnezeu se vede adesea și atunci când suferința este transformată în biruință. Scopul lucrării lui Dumnezeu este același, indiferent că El permite unor oameni să treacă prin suferință sau să se bucure de foarte multe favoruri sau binefaceri: apropierea omului de Dumnezeu, întărirea comuniunii de iubire între oameni”.

”Nu a cerut nimic

Mai trebuie remarcat, a precizat Părintele Patriarh Daniel, că acest orb din naștere nu a cerut nimic.

„El nu i-a cerut lui Iisus să-L vindece și nici lui Iisus nu i-au cerut ucenicii să-l vindece. Ci, din proprie inițiativă, Mântuitorul Iisus Hristos face tină din scuipat și țărână și unge ochii orbului și-l trimite apoi să se spele la scăldătoarea Siloamului și deodată orbul primește vederea”.

Motivele vindecării

Patriarhul a vorbit și despre motivele acestei vindecări făcute de Mântuitorul Iisus Hristos.

„Remarcăm faptul că Iisus săvârșește această minune întrucât însăși boala acestui orb din naștere este rezultatul unei hotărâri a lui Dumnezeu, o tainică lucrare a Lui în lume pentru întărirea credinței celor care Îl iubesc pe El și pentru mustrarea celor care deși au ochi trupești nu au vedere duhovnicească”.

„Este vorba despre fariseii invidioși care atunci când Iisus săvârșea minuni ei se tulburau, mai ales dacă minunile erau săvârșite în zile de sâmbătă, dar Mântuitorul Iisus Hristos arată că binele trebuie săvârșit în orice zi”.

De ce ungerea cu tină

Apoi, a oferit o explicație privitoare la motivele ungerii cu tină a ochilor orbului.

„Hristos Domnul arată că El este Dumnezeu Creatorul, Care, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, la începutul lumii, a făcut pe om potrivit planului și hotărârii comune din Sfânta Treime. Atunci, Dumnezeu S-a aplecat, a luat țărână, a modelat-o și a suflat suflare de viață în chipul omului făcut din lut. Astfel, aici vedem cum Dumnezeu Fiul, Cuvântul, Se apleacă și reface ochii acestui om orb din naștere. Mântuitorul Iisus Hristos repetă oarecum gestul de la crearea omului la începutul lumii. Aceasta ne arată că El, Care este Lumina lumii, Care luminează pe tot omul care vine în lume, acum va dărui lumina acestui orb din naștere”.

„Pentru două motive îl unge cu tină pe acest orb din naștere și îl trimite la scăldătoarea Siloamului. În primul rând, pentru ca să constate smerenia lui adâncă și credința lui puternică. În al doilea rând, ca să vadă cât mai multă lume că a mers orb la scăldătoarea Siloamului și s-a întors văzător. Când i-a spus Mergi de te spală în scăldătoarea Siloamului, acest orb din naștere arată o smerenie copleșitoare și o credință că ceea ce îi spune Iisus se va împlini”.

Mărturisirile orbului vindecat

Orbul din naștere a făcut două mărturisiri după vindecarea sa.

„În prima fază a mărturisit puterea vindecătoare a lui Iisus, iar în cele din urmă a mărturisit dumnezeirea Lui. Prin aceasta vedem că boala orbirii trupești este mai puțin gravă decât boala orbirii sufletești, pentru că acest bolnav de orbire trupească s-a vindecat, și credința lui s-a întărit, pe când orbirea duhovnicească a fariseilor invidioși pe Iisus nu s-a vindecat”.

„Prin aceasta constatăm că Evanghelia pune în contrast credința și mărturisirea orbului din naștere vindecat de către Iisus și necredința fariseilor care, deși au văzut multe minuni, nu credeau în Iisus, și căutau să-L denigreze și să spună că este un om păcătos. Orbul din naștere vindecat de Iisus devine un mărturisitor al Lui, un dascăl al credinței dobândite prin multă suferință și verificate apoi prin mărturisirea publică a  lui Iisus”.

„Evanghelia de astăzi ne cheamă să întărim credința noastră ca vedere duhovnicească și ca relație vie a omului cu Dumnezeu, prin care vedere el constată prezența tainică și lucrarea tainică a lui Dumnezeu în lume, spre slava Preasfintei Treimi și bucuria oamenilor”, a menționat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Sinteză învățături orbul din naștere

În predică, Preafericirea Sa a oferit și o sinteză a învățăturilor principale cuprinse în Evanghelia Duminicii vindecării orbului din naștere.

Orbul vindecat mărturisește dumnezeirea lui Hristos

  • Evanghelia ne arată că boala nu este întotdeauna urmare a păcatului, ci poate fi și un prilej de manifestare a lucrării lui Dumnezeu în lume pentru întărirea credinței oamenilor.
  • Vindecarea orbului din naștere de către Mântuitorul Iisus Hristos îl face pe acesta credincios profund și mărturisitor mai întâi al puterii Lui dumnezeiești vindecătoare și mai apoi al dumnezeirii Lui.
  • Învățăm din Evanghelie că, de fapt, credința este o cunoaștere mai presus de cunoașterea prin simțuri; este o cunoaștere duhovnicească a prezenței și lucrării lui Dumnezeu în lume și în viața oamenilor.

Concluzie: Evanghelia vindecării din naștere este un îndemn la mărturisirea credinței și a puterii vindecătoare a Mântuitorului Iisus Hristos.

Foto credit: Ziarul Lumina

Sursa: Basilica.ro

Din aceeași categorie