Reflectând asupra Evangheliei Duminicii a douăzeci și patra după Rusalii, Patriarhul Daniel a vorbit despre suferință și deznădejde, care se vindecă prin smerenie și credință puternică.
„Suferința, boala și moartea sunt urmările păcatului, iar Hristos Domnul a venit în lume ca să vindece pe oameni de păcat, de boală”, explică Patriarhul în predicile sale.
„Evanghelia de astăzi este la prima vedere o prezentare a suferinței și a întristării. Dar în mijlocul suferinței și întristării oamenilor, Hristos Domnul, iubitorul de oameni, Doctorul sufletelor și al trupurilor, arată marea Lui milostivire sau compasiune pentru oameni, vindecându-i”, a precizat Părintele Patriarh.
Părintele Patriarh a spus că în acest text evanghelic vedem legătura dintre smerenia lui Iair, smerenia femeii bolnave de hemoragie și smerenia lui Iisus.
„Din această Evanghelie învățăm că un creștin cu adevărat smerit nu cade în deznădejde, ci caută tot timpul cum să-și redobândească sănătatea ca fiind dar al lui Dumnezeu. El știe că și atunci când nu se vindecă boala trupului său, totuși, Dumnezeu dorește mântuirea sufletului său și dobândirea vieții veșnice. Deci, Evanghelia de astăzi este Evanghelie a speranței, a vindecării și a învierii omului prin iubirea milostivă a lui Dumnezeu”.
Foto credit: Basilica.ro
Sursa: Basilica.ro
Din aceeași categorie



