Gânduri la Evanghelia Duminicii a 25-a după Rusalii

Reflectând asupra Evangheliei Duminicii a douăzeci și cincea după Rusalii, Patriarhul Daniel a spus că textul citit de la Evanghelistul Luca 10, 25-37 (Pilda Samarineanului Milostiv) vorbește despre mântuirea oamenilor prin Iisus Hristos.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a spus despre parabolă că este „un îndreptar sau model pentru viața Bisericii și pentru viața fiecărui creștin în parte”.

De asemenea, Părintele Patriarh a reamintit că samarineanul milostiv „este pentru noi un model, un exemplu cum trebuie să ne comportăm față de semenii nostri” și a explicat cine este aproapele nostru.

„Pilda samarineanului milostiv a inspirat lucrarea filantropică a Bisericii de-a lungul veacurilor”, a spus Preafericirea Sa care a evidențiat că din această pildă „Biserica a învățat să construiască spitale, să înființeze farmacii” și alte instituții în folosul aproapelui.

Foto credit: Basilica.ro