Patriarhul: La capătul puterilor, femeia bolnavă L-a întâlnit pe Iisus Care a vindecat-o

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vorbit duminică despre cele două „registre de suferință” consemnate în paginile Evangheliei din Duminica a 24-a după Rusalii: vindecarea femeii bolnave de scurgere de sânge și învierea fiicei lui Iair. 

Femeia bolnavă 

Pe femeia bolnavă, Patriarhul Daniel a numit-o dascăl al smereniei și credinței puternice, dar și o pildă în ceea ce privește darul sănătății.

„Ea nu a căzut în deznădejde. Odată ce a pierdut sănătatea, a căutat s-o recupereze. S-a zbătut ani de-a rândul. Aici vedem stăruința omului bolnav în a-și recăpăta sănătatea, pentru că sănătatea este un dar de la Dumnezeu, dar în același timp acest dar trebuie păstrat și cultivat”.

„Iar când a ajuns la capătul averii și puterilor ei fizice, L-a întâlnit pe Iisus Hristos, doctorul sufletelor și al trupurilor”.

„Și pentru că a avut smerenie multă și credință, Hristos Domnul S-a milostivit de ea și a vindecat-o”, a subliniat Părintele Patriarh în cuvântul rostit în Paraclisul istoric „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Reședința Patriarhală.

Iair

Despre Iair, „părintele copleșit de durere”, Patriarhul spune că acesta este un învățător pentru toți oamenii.

„Iair arată dragostea lui desăvârșită de tată care suferă pentru copilul bolnav și care caută cu toată forța, stăruința, smerenia și credința să obțină de la Iisus vindecarea fiicei lui”.

„Femeia bolnavă, alături de Iair, reprezintă profetic pe toți oamenii credinței, pe toți fiii și fiicele Bisericii care trec prin necazuri, prin suferințe, prin boală, dar au credință puternică bazată pe smerenie și pe speranța că Hristos Domnul este doctorul trupurilor și al sufletelor noastre”, a afirmat Patriarhul României.

Evanghelia Duminicii a 24-a după Rusalii

Potrivit Preafericirii Sale, evanghelia citită duminică la Sfânta Liturghie este una a smereniei și a speranței.

„Ea ne arată că Mântuitorul Iisus Hristos simte suferința fiecărui om bolnav sau întristat și arată iubirea Sa milostivă vindecătoare, dătătoare de sănătate și de viață; ne arată că credința și smerenia aduc tămăduirea de boală și tămăduirea din morți”.

„Evanghelia ne îndeamnă să căutăm sănătatea atunci când nu o mai avem ca dar al lui Dumnezeu, să stăruim în căutarea sănătății, să avem credință în puterea vindecătoare a lui Dumnezeu”.

„Chiar dacă boala trupească nu se vindecă, iubirea milostivă a lui Dumnezeu dăruiește vindecare sufletului prin unirea sufletului smerit cu Dumnezeu, cel preaslăvit. Și așa cel care nu dobândește vindecarea trupului, totuși, prin credință dobândește vindecarea sufletului, adică mântuirea și viața veșnică”, a spus Patriarhul Daniel.

Foto credit: Ziarul Lumina

Sursa: Basilica.ro

Din aceeași categorie