Mesajul Patriarhului Daniel la Bicentenarul Teologiei Arădene: Două secole de teologie şi cultură academică

Cu prilejul Bicentenarului Teologiei Arădene (1822-2022), Patriarhul Daniel a transmis duminică, 18 septembrie 2022, un mesaj la slujba de sfințire a Paraclisului Universitar al Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad.

Patriarhul României elogiază faptul că la începutul secolului 20, în contextul dificil al Imperiului Habsburgic și al lipsei de independență ierarhică în Biserica ortodoxă din Transilvania, Aradul a reușit un lucru fără precedent: înființarea a două instituții superioare pentru Biserica și cultura poporului român: Preparandia (1812) și Institutul Teologic (1822), amândouă cu o activitate desfășurată în slujirea Bisericii și a poporului român.

În mesaj, Preafericirea Sa arată că în prezent „valorile educaționale spirituale oferite de această veche școală de teologie ortodoxă sunt cu atât mai necesare, având în vedere tendința de secularizare a societății românești contemporane”.

Textul integral:

Bicentenar binecuvântat la Arad. Două secole de teologie și cultură academică

Anul acesta, 2022, Arhiepiscopia Aradului sărbătorește împlinirea a 200 de ani de la înființarea Institutului Teologic (1822-2022). Este un moment istoric, menit să puncteze alte momente istorice, bisericești și culturale, ale dăinuirii, slujirii și dezvoltării învățământului teologic arădean.

La începutul secolului al XIX-lea, în contextul dificil al Imperiului Habsburgic și al lipsei de independență ierarhică în Biserica ortodoxă din Transilvania, Aradul a reușit un lucru fără precedent: înființarea a două instituții superioare pentru Biserica și cultura poporului român: Preparandia (1812) și Institutul Teologic (1822), amândouă cu o activitate desfășurată în slujirea Bisericii și a poporului român.

Institutul Teologic din Arad, înființat în anul 1822, avea o structură de doi ani de studiu, iar din anul 1825 a devenit o școală teologică ortodoxă superioară cu trei ani de studiu, unică între școlile teologice românești de la acea vreme, atât în Transilvania (Sibiu, 1850), cât și în celelalte provincii românești (Iași, 1860-1864; Cernăuți, 1875; București, 1881).

Dintru început, iluștrii preoți și profesori ai Institutului Teologic arădean au unit slujirea teologiei și a culturii, cu lupta pentru libertate și demnitate națională românească, astfel încât, în anul 1829 va fi ales la Arad primul ierarh de neam român, Nestor, apoi, în anul 1864, prin decret imperial, se va recunoaște înființarea Mitropoliei ortodoxe românești, cu sediul la Sibiu, condusă de Sf. Ierarh Andrei Șaguna.

Aniversarea Bicentenarului Teologiei Arădene reprezintă un moment semnificativ în viața Bisericii și a învățământului teologic românesc fiind, pe de o parte, un prilej de apreciere a generațiilor de profesori care au onorat această instituție de învățământ și cultură teologică, iar, pe de altă parte, o ocazie de a reafirma vocația și importanța valorilor educației teologice românești în contextul societății contemporane.

Astăzi, valorile educaționale spirituale oferite de această veche școală de teologie ortodoxă sunt cu atât mai necesare, având în vedere tendința de secularizare a societății românești contemporane, întrucât ele reprezintă pentru tinerii viitori slujitori și misionari ai Bisericii un reper spiritual esențial și un liant existențial între toate cunoștințele dobândite prin studiul celorlalte discipline.

Actul educațional săvârșit în această instituție a Bisericii noastre cu multă implicare și responsabilitate, prin corectitudine și fidelitate față de valorile credinței ortodoxe strămoșești, îi pregătește pe tinerii slujitori de mâine pentru a deveni adevărați mărturisitori ai iubirii lui Hristos pentru oameni și misionari ai Bisericii în lume.

Aniversarea de astăzi, împreună cu momentul solemn al sfințirii Paraclisului Universitar al Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea”, ne reamintește că Biserica are mereu nevoie de școli teologice de valoare, care să pregătească tineri misionari dedicați slujirii lui Dumnezeu și aproapelui, în parohii, în instituții filantropice, culturale și administrative ale Bisericii, ori în societate.

Felicităm pe Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, pe Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Emilian Crișanul, precum și pe toți profesorii și studenții Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad, pentru eforturile depuse ca această instituție universitară să fie un permanent izvor de cultură și spiritualitate pentru tinerii chemați să slujească Biserica Ortodoxă Română și să promoveze valorile spiritualității creștine românești.

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Foto: Arhiva Basilica.ro

Sursa: Basilica.ro

   

 

 

Din aceeași categorie