Patriarhul României: Ne exprimăm solidaritatea cu Biserica Ortodoxă Greacă și cu poporul elen

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj de solidaritate cu Biserica Ortodoxă Greacă și cu poporul elen, în urma puternicului cutremur produs vineri. Mesajul este adresat Arhiepiscopului Ieronim al Atenei și al întregii Elade:

Preafericirii Sale,
Preafericitului Părinte Ieronim al II-lea,
Arhiepiscopul Atenei și al întregii Elade

Preafericirea Voastră,

Am aflat cu multă întristare despre consecințele puternicului cutremur care s-a produs la nord de insula Samos și care a afectat populațiile țărilor vecine Grecia și Turcia.

În aceste momente de grea încercare, în numele clerului și al credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române, transmitem condoleanțe tuturor familiilor îndoliate și ne rugăm Preasfintei Treimi să dăruiască odihnă sufletelor celor care și-au pierdut viața. De asemenea, ne rugăm pentru vindecarea celor răniți și ajutorarea tuturor celor care au fost afectați de acest seism.

Ne exprimăm solidaritatea cu Biserica Ortodoxă Greacă și cu poporul elen. Totodată, ne rugăm lui Dumnezeu să ferească întreaga lume de cutremure și alte calamități.

Vă îmbrățișăm frățește în Hristos Domnul!

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române