Patriarhul Daniel a explicat în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai că „Nimeni nu poate intra în post, ca luptă duhovnicească pentru curățirea de păcate și de luminare a sufletului, fără iertare”.
Iertarea
„Prin iertarea altora se cultivă smerenia și libertatea interioară a omului dornic de-a trăi în iubirea milostivă a lui Dumnezeu”, a spus Preafericirea Sa în Paraclisul „Sfântul Grigorie Luminătorul” din Reședințea Patriarhală.
Patriarhul a menționat ce implică iertarea aproapelui: o răstignire a propriului egoism. De asemenea, prin iertarea greșelilor aproapelui se recunoaște că persoana respectivă nu trebuie catalogată după faptele mai puțin plăcute dintr-un anumit moment, întrucât acea persoană „poate face și mult bine”.
Potrivit Evangheliei de duminică, relația omului cu Dumnezeu se află în legătură cu relația omului cu semenii lui.
„Omul nu se poate apropia de Dumnezeu nesocotind pe aproapele său”, a spus Patriarhul care a precizat că oamenii iartă greșelile semenilor lor pentru a fi în pace și comuniune cu ei, dar și pentru „a ne asemăna cu Dumnezeu Cel Milostiv și Iertător”.
Postul
În ceea ce privește postul și scopul acestuia, Patriarhul a spus că este o modalitate de apropiere de Dumnezeu.
„Postul este dăruire de sine adusă lui Dumnezeu ca recunoștință pentru darul vieții și ca dorință de sfințire a vieții”.
Totodată, oamenii postesc pentru că Îl iubesc pe Dumnezeu „mai mult decât darurile Lui materiale pe care le consumăm”, a adăugat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
Postul se află în strânsă legătură și cu rugăciunea, potrivit Preafericirii Sale.
„Postul susține rugăciunea omului credincios care consideră legătura sa cu Dumnezeu ca fiind centrul, lumina și hrana sufletului său”.
Urmare a acestui fapt, „cine postește, dar nu se roagă, nu adună lumină spirituală în suflet, ci realizează doar un exercițiu biologic și psihologic, motivat igienic sau estetic”, a atras atenția Patriarhul României.
În finalul predicii sale, Preafericirea Sa a spus că în perioada Postului Mare suntem chemați la recunoașterea și plângerea propriilor păcate, „judecându-ne pe noi înșine în Taina Spovedaniei, pentru a primi iertarea păcatelor și a ne împărtăși de iubirea sfântă, smerită și milostivă a lui Hristos, dăruită nouă în Sfânta Euharistie”.
Foto credit: Basilica.ro
Sursa: Basilica.ro
Din aceeași categorie



