Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la slujba de înmormântare a Părintelui Dumitru Merticariu, fost preot paroh al bisericii Banu, cu hramul Duminica Tuturor Sfinților, Iași, sâmbătă, 10 aprilie 2021:
Am primit cu profundă durere sufletească vestea trecerii din această viață, în zorii zilei de 7 aprilie 2021, a Părintelui Dumitru Merticariu, fost preot paroh al bisericii Banu din Iași.
În toată viața și activitatea sa, Părintele Dumitru Merticariu a ilustrat cu multă pasiune și autenticitate chipul preotului misionar în mijlocul cetății.
Înzestrat de Dumnezeu cu daruri deosebite, a adăugat la acestea strădaniile sale personale, fiind un mare iubitor al slujirii Sfântului Altar, al muzicii bisericești, al artei, culturii și al oamenilor.
Dăruirea și spiritul său misionar, conștiința puternică în ceea ce privește responsabilitatea pastorală, precum și zelul misionar în propovăduirea și păstrarea dreptei credințe, a spiritualității și identității ortodoxe românești, pot fi un exemplu de înțelegere a slujirii aproapelui și a Bisericii lui Hristos.
S-a născut la 6 octombrie 1951 în localitatea Știubieni, județul Botoșani, din părinții Constantin și Maria. Între anii 1966-1971 a urmat cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț, acolo unde îl va atrage și pe fratele său mai tânăr, actualul Episcop vicar patriarhal, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul.
Între anii 1971-1975 a urmat cursurile Institutul Teologic Universitar din București. În anul 1976 s-a căsătorit cu doamna Cornelia, având împreună două fete, Elena și Cristina. A fost hirotonit preot în anul 1976 de vrednicul de pomenire Arhiepiscop Adrian Hrițcu, pe atunci Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.
În perioada 1979-1992 a slujit la parohia Erbiceni, de lângă Iași, unde a dat dovadă de mult devotament și spirit gospodăresc, reușind să rectitorească biserica și casa parohială.
În anul 1992, a ocupat, prin concurs, postul de preot paroh la biserica Duminica Tuturor Sfinților – Banu, unul dintre cele mai frumoase și mai importante obiective religioase din centrul Iașului, aflat, însă, într-o stare avansată de degradare.
Cu eforturi foarte mari, cu neobosită muncă și jertfelnicie, părintele Dumitru Merticariu s-a dedicat „cu timp și fără timp” lucrărilor de consolidare, restaurare și dotare a bisericii Banu, luptând, în același timp, și pentru confirmarea drepturilor legale asupra proprietăților acestui așezământ istoric.
Sfântul lăcaș a fost consolidat și restaurat atât la exterior cât și la interior, dobândind frumusețea de altădată, însă jertfelnicia și osteneala părintelui Dumitru i-au șubrezit sănătatea.
Prețuind în chip deosebit întreaga lucrare a părintelui Dumitru Merticariu, în ziua de 2 iulie 2017, cu prilejul resfințirii picturii interioare a bisericii Banu, i-am conferit părintelui ordinul Crucea Patriarhală pentru clerici, cea mai înaltă distincție a Patriarhiei Române.
Ultima parte a vieții sale pământești a fost încercată de o boală grea, pe care însă a îndurat-o cu răbdare, smerenie și multă rugăciune.
În această zi îndoliată, ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să așeze sufletul slujitorului Său preotul Dumitru în corturile drepților și în ceata sfinților slujitori și să-i dăruiască odihnă în lumina, pacea și iubirea Preasfintei Treimi.
Veșnica lui pomenire din neam în neam!
Că părintești condoleanțe și binecuvântări pentru toți cei îndoliați,
† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române
Foto credit: Doxologia / Constantin Comici
Sursa: Basilica.ro
Din aceeași categorie



