Părintele Patriarh transmite un îndemn la rugăciune şi grijă pentru sănătate în pandemie

Patriarhul României a transmis joi un mesaj prin care îndeamnă la înmulțirea rugăciunii în această perioadă a pandemiei. Preafericirea Sa îndeamnă credincioșii să respecte măsurile de protecție sanitară și să asculte îndemnurile medicilor.

Text integral:

Îndemn la rugăciune și grijă pentru sănătate

În această perioadă extrem de grea, când țara noastră se confruntă cu cel mai intens val al pandemiei care sufocă secțiile ATI ale spitalelor, Patriarhia Română îndeamnă stăruitor pe toți credincioșii și pe toți clericii săi să sporească rugăciunea pentru sănătate, să respecte măsurile de protecție recomandate de autoritățile medicale și să asculte îndemnurile medicilor ce lucrează pentru alinarea suferinței bolnavilor.

Viața și sănătatea, fiind daruri primite de la Dumnezeu, trebuie păstrate și cultivate cu multă grijă, smerenie și înțelepciune, spre binele personal, al familiei și al societății în care ne aflăm.

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Foto credit: Arhiva Basilica.ro / Mircea Florescu

Sursa: Basilica.ro

Din aceeași categorie