În Duminica migranţilor români Patriarhul îndeamnă la preţuirea satului românesc

În mesajul transmis cu prilejul Duminicii migranților români (18 august 2019) Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a îndemnat la prețuirea satului românesc și a contribuției sale majore la devenirea istorică a poporului român, întrucât aceasta reprezintă „o necesitate și o mare demnitate”.

Începând cu anul 2009, la nivelul Patriarhiei Române a fost instaurată o zi în cinstea migranților români celebrată în prima duminică după Adormirea Maicii Domnului.

„Duminica migranților români” a fost adoptată la nivelul întregii Patriarhii de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române reunit în ședință de lucru, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la Reședința patriarhală, în zilele de 25-26 februarie 2009.

Patriarhul a amintit în mesajul său că 2019 a fost declarat An omagial al satului românesc tocmai pentru a evidenția faptul că satul este și spațiul în care s-au format și păstrat, de-a lungul timpului, multe dintre valorile spirituale, culturale și identitare transmise până în zilele noastre.

„Satele românești, cu biserici și case țărănești, cu cimitire și morminte străjuite de cruci, cu ulițe și porți primitoare, sunt purtătoarele unui limbaj tainic și vizibil al tradiției, al continuității fizice și spirituale ale acestui neam, sunt oglinzi ale sufletului românesc, în care se arată astăzi, după caz, hărnicia sau delăsarea noastră, responsabilitatea sau indiferența”.

Totodată, Părintele Patriarh Daniel și-a manifestat îngrijorarea cu privire la criza în care se află astăzi satul românesc și locuitorii săi.

„Cea mai profundă criză pe care o resimte în prezent țăranul român este suferința dezrădăcinării sale și a înstrăinării sale prin emigrație în străinătate, lucrând mai mult pentru dezvoltarea altor țări, decât pentru propria sa patrie de origine”.

„Locurile natale sunt părăsite de către generațiile tinere, iar solidaritatea dintre oameni este tot mai redusă, sătenii înstrăinându-se de propriul pământ și de propria lor identitate”.

Un sprijin concret pentru populația de la sate este derularea Campaniei „Sănătate pentru Sate”, a mai spus Patriarhul care a evidențiat că până în prezent au beneficiat de edițiile campaniei peste 8000 de persoane.

Apoi, a oferit câteva soluții pentru redresarea situației de criză a satelor românești.

Printre evenimentele desfășurate în acest an cu scopul promovării satului românesc se numără și expoziția foto organizată de Agenția de știri Basilica.

Expoziția „Chipul satului românesc” a fost vizitată de un public numeros care a venit să admire peste 50 „chipuri ale satului românesc” în viziunea a 14 artiști fotografi.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu