Membrii Sfântului Sinod au discutat despre „Pastoraţia familiei azi”

La Palatul Patriarhiei din București s-a desfășurat marți, de la ora 10:00, ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Evenimentul a fost prezidat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în Aula Magna „Teoctist Patriarhul”.

Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi a fost Pastorația familiei azi în Biserica Ortodoxă Română.

Agenda întâlnirii a inclus o lansare de carte și vizionarea unui film documentar, ambele dedicate familiei.

Aceasta a fost a doua ședință de lucru a Sfântului Sinod care a avut loc în Palatul Patriarhiei (prima s-a desfășurat în iulie 2020). Până anul acesta, în spațiul menționat s-au desfășurat doar ședințele solemne ale Sfântului Sinod.

Participanții au purtat mască de protecție și au respectat măsurile de siguranță sanitară.

Ședința a fost precedată de slujba de Te Deum oficiată în Sala „Europa Christiana” din Palatul Patriarhiei de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a recomandat marți ca parohiile să intensifice activitățile dedicate familiilor și a îndemnat credincioșii să cultive prin rugăciune și fapte bune educația creștină și spiritul filantropic în familie și societate.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu