Patriarhul României i-a primit pe membrii CN al ASCOR

Patriarhul României i-a primit duminică pe membrii Consiliului Național al Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR).

Întâlnirea a avut loc la Reședința Patriarhală.

Preafericirea Sa i-a felicitat și încurajat pe tinerii din ASCOR și reprezentanții acestora pentru activitatea „bogată și dinamică” pe care o desfășoară.

În timpul acestei vizite, Patriarhul a dezvăluit și o parte dintre proiectele aniversare ASCOR care vor fi implementate în 2020 când asociația va celebra treizeci de ani de misiune:

• Album aniversar cu cele mai frumoase imagini din cei 30 de ani de activitate;
  • Un volum cu cele mai impresionante cuvântări marca ASCOR;
  • Tabără la Mănăstirea „Sfânta Cruce” – Caraiman;
  • Slujbă de resfințire a primului Paraclis universitar ASCOR: Biserica „Sfântul Nicolae” – Ghika din București.

Sâmbătă, Consiliul Național al ASCOR s-a reunit pentru a pregăti calendarul evenimentelor dedicate aniversării din acest an.

ASCOR a fost înființată în 14 iunie 1990 în București, la inițiativa unor studenți și doctoranzi de la diferite facultăți.

Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene