Patriarhul României, îndemn la ITO Ploiești: Să rămâneți activi în viața Bisericii și să fiți lumină în comunitățile voastre

Părintele Patriarh Daniel a adresat duminică, la Mănăstirea Ghighiu, un mesaj participanților la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Arhiepiscopia Bucureștilor, desfășurată la Ploiești între 5 și 7 iulie. 

„Vă îndemn să duceți mai departe ceea ce ați trăit și învățat pozitiv aici, să rămâneți activi în viața Bisericii și să fiți lumină în comunitățile voastre, pentru ca timpul petrecut aici să fie un timp înveșnicit, sfințit și aducător de bucurie”, a afirmat Preafericirea Sa.

Redăm mesajul integral:


Preacuvioși și Preacucernici părinți,

Stimați reprezentanți ai autorităților locale,

Dragi tineri,

În ultimele zile, municipiul Ploiești a găzduit Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Arhiepiscopia Bucureștilor, care a fost un real prilej de comuniune, reflecție și întărire în credință. Fiecare moment, dăruit de Dumnezeu pentru a fi petrecut împreună, a fost o mărturie sinceră a iubirii lui Dumnezeu care ne unește și ne întărește.

Sper că această experiență v-a adus mai aproape de Hristos și de valorile autentice ale vieții creștine și ați reușit să faceți din această Întâlnire un eveniment al rodirii darurilor primite de la Dumnezeu. Vă îndemn să duceți mai departe ceea ce ați trăit și învățat pozitiv aici, să rămâneți activi în viața Bisericii și să fiți lumină în comunitățile voastre, pentru ca timpul petrecut aici să fie un timp înveșnicit, sfințit și aducător de bucurie.

Cu multă preţuire, vă doresc să aveți mereu inima plină de binecuvântarea Preasfintei Treimi şi de bucuria sfinţilor.

Felicităm pe toți cei ce au contribuit la organizarea acestui eveniment, care a adunat împreună sute de tineri, parohii și mănăstiri, clerici și mireni, slujitori ai Bisericii și autorități locale.

Mulțumim în mod deosebit ierarhilor, preoţilor şi diaconilor prezenţi, precum şi Mănăstirii Ghighiu,

 • Centrului de presă BASILICA al Patriarhiei Române;
 • Primăriei Municipiului Ploiești;
 • Consiliului Județean Prahova;
 • Instituției Prefectului Prahova;
 • Fundației Județene pentru Tineret Prahova;
 • Inspectoratului Județean de Poliție Prahova;
 • Poliției Municipiului Ploiești;
 • Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova;
 • Grupării de Jandarmi Mobile Matei Basarab din Ploiești;
 • Inspectoratului pentru Situații de Urgență Șerban Cantacuzino al Județului Prahova;
 • Filarmonicii Paul Constantinescu din Ploiești;
 • Teatrului Toma Caragiu din Ploiești;
 • Casei de Cultură Ioan Luca Caragiale a Municipiului Ploiești;
 • C. Onix Asigurări;
 • C. TTC S.R.L.;
 • C. Class Beton Agregate S.R.L

și tuturor binefăcătorilor, ostenitorilor și voluntarilor care au ajutat la buna organizare a acestei Întâlniri.

Ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos să ne lumineze, pentru ca, urmându-L pe El, să devenim vestitori ai dragostei și ai păcii Lui, dăruind tuturor sănătate și bucurie.

Cu părintești binecuvântări,

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române