Patriarhul României a resfințit Biserica Parohiei Mierlari. Preotul paroh a primit Crucea Patriarhală

Patriarhul României a resfințit Biserica Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din satul Mierlari, comuna Jilava, în ziua de duminică, 23 octombrie.

Evenimentul a început cu Sfânta Liturghie oficiată de Episcopul vicar Varlaam Ploieşteanul, la finalul căreia Patriarhul Daniel a vorbit despre misiunea recunoştinţei pe care Mântuitorul Hristos i-a încredinţat-o omului demonizat pe care l-a vindecat.

Despre biserica resfinţită, care este situată în satul Mierlari, comuna Jilava, Preafericirea Sa a afirmat că „a fost foarte frumos împodobită, între anii 2012-2015 şi 2016-2022, prin consolidare, restaurare, dotare, îmfrumuseţare prin pictură nouă a bisericii şi a catapetesmei”.

„Pictura aceasta foarte frumoasă, este una isihastă în care vedem foarte clar la aureola sfinţilor lumina cea neînserată, lumina slavei Împărăţiei Cerurilor”.

Patriarhul și-a exprimat recunoștința, după slujba de resfinţire, prin mai multe distincţii acordate celor care au contribuit la încheierea lucrărilor executate asupra lăcaşului de cult.

„Îl felicităm pe părintele paroh şi pe toţi cei care au contribuit la această lucrare sfântă şi mare. De aceea, ne rugăm lui Dumnezeu să binecuvinteze această parohie, să-i binecuvinteze pe toţi locuitorii ei, autorităţile locale care au ajutat şi autorităţile centrale care au sprijinit financiar”.

„Crucea Patriarhală”, cea mai înaltă distincție a Patriarhiei Române, a fost acordată Părintelui Dumitru Ştefănescu, consilier eparhial la Sectorul Administrativ-bisericesc şi preot paroh la Parohia Mierlari.