PF Daniel s-a rugat pentru odihna sufletului Patriarhului Serbiei

Patriarhul Irineu al Serbiei a fost pomenit duminică în paraclisul istoric al Reședinței Patriarhale.

După Sfânta Liturghie, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat slujba Trisaghionului pentru Patriarhul Irineu, trecut la cele veșnice vineri, 20 noiembrie.

La final, Preafericirea Sa a rostit mesajul transmis la funeraliile Patriarhului Serbiei.

Modul în care a condus Biserica Ortodoxă Sârbă a întărit rolul major al acesteia în viața societății sârbe, contribuind astfel la apropierea Bisericii de popor și a poporului de Biserică. A militat pentru păstrarea și promovarea credinței și a valorilor Ortodoxiei într-o societate afectată de secularizare, a spus Preafericirea Sa despre Patriarhul Irineu.

Patriarhul Irineu a fost înmormântat duminică în Catedrala Sf. Sava din Belgrad. Este primul întâistătător sârb înhumat în cripta catedralei de pe colina Vracear.

Foto credit: Arhid. Ștefan Sfarghie/Ziarul Lumina