A apărut „Anuarul liturgic și tipiconal 2021”
Sâmbătă, 26 Decembrie 2020
Denumit popular „Tipicul bisericesc pentru anul 2021”, volumul prezintă tipicul zilnic al slujbelor și rânduielile bisericești pentru 2021 – Anul omagial al pastorației românilor din afara României și Anul comemorativ al celor adormiți întru Domnul. „Aceste vremuri ne arată cât de fragilă este viața omului pe pământ și, prin urmare, cât de mare este nevoia de a păstra permanent legătura cu Dumnezeu, Izvorul vieții pământești și al vieții cerești”, scrie Părintele Patriarh Daniel în prefața volumului. El vorbește în continuare
Acatistierul Sfinţilor Români (vol. I)
Vineri, 27 Noiembrie 2020
Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (IBMO) a publicat volumul I, lunile septembrie-februarie, al Acatistierului Sfinților Români. În Cuvântul înainte, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a menționat că „folosul duhovnicesc al citirii Acatistelor este foarte mare”. Prin citirea unui Acatist „avem privilegiul de a vorbi cu sfinții, de a le cunoaște viețuirea pilduitoare, de a le cere sprijin și de a-i avea ca rugători ai noștri către Preasfânta Treime”. „Cinstirea Sfinților români are o importanță deosebită pentru vocația noastră ca
IBMO, pentru copii și părinți: Istorisiri din Sfintele Scripturi
Sâmbătă, 31 Octombrie 2020
Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (IBMO) publică un nou volum dedicat părinților și copiilor: „Istorisiri din Sfintele Scripturi”. Volumul este un adevărat îndrumător pentru descoperirea istoriei sfinte a mântuirii omului, așa cum este relatată în paginile Sfintei Scripturi. Plină de ilustrații frumos colorate, cartea poate fi citită personal de copii sau de părinții lor. Ilustrațiile sunt realizate în tradiția iconografică ortodoxă de Serioja Popov. Acestea vor fi o adevărată bucurie pentru micii cititori, precizează Editura Patriarhiei Române. Publicat
Paraclisele și acatistele zilelor săptămânii
Luni, 29 Iunie 2020
Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă a publicat o carte cu paraclise, acatiste și canoane de rugăciune specifice fiecărei zi a săptămânii. „Deoarece Paraclisele sunt rugăciuni de cerere, iar Acatistele rugăciuni de laudă și de mulțumire, rostirea acestora constituie o rugăciune completă în conținut, acesta fiind motivul pentru care mulți duhovnici recomandă citirea zilnică a unui Acatist și a unui Paraclis”, se arată în nota editorială. „Astfel s-a născut necesitatea alcătuirii unei cărți care să vină în întâmpinarea dorinței
O nouă apariţie IBMO: Parastase
Joi, 5 Martie 2020
Un nou volum a văzut lumina tiparului la Editura Insititutlui Biblic și de Misiune Ortodoxă (IBMO). Este vorba despre lucrarea intitulată „Parastase”. Cartea vine în ajutorul preoților slujitori și prezintă, alături de Parastasul de obște, „rânduielile speciale de Parastas pentru pruncii botezați și apoi decedați, pentru eroi, precum și rânduielile Parastasului mic, numit și Trisaghion ori Litia mică”, a subliniat Patriarhul Daniel în Cuvântul înainte. „Totodată, au fost adăugate: rugăciunea de binecuvântare a hainelor și a altor lucruri ce se
„Apostol” cu miniaturi din epoca ștefaniană realizate la Mănăstirea Putna: Ediție omagială
Luni, 24 Februarie 2020
În contextul împlinirii a 550 de ani de la sfințirea Mănăstirii Putna, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (IBMO) a realizat în colaborare cu așezământul monahal o ediție omagială de „Apostol”. Lucrarea este disponibilă în Librăria Cărților Bisericești. Textul Apostolului îl reproduce pe cel al ediției din anul 2014, publicat la IBMO, și este înfrumusețat cu frontispicii și miniaturi realizate de părinții monahi de la Sfânta Mănăstire Putna, după Tetraevanghelele din epoca ștefaniană, aflate în prezent în Muzeul mănăstirii
Editurile Patriarhiei: Colecție de vieți de sfinți pentru copii
Marţi, 4 Februarie 2020
În contextul Anului omagial al pastorației părinților și copiilor, Editurile Patriarhiei Române au lansat o colecție de vieți de sfinți pentru copii. Primul număr din Colecția intitulată „Chipuri ale sfințeniei” este dedicat Sfântului Antipa de la Calapodești. Acest proiect are scopul de a le prezenta copiilor familiarizați mai mult cu supereroii din filme și desene animate viețile minunate ale sfinților, a explicat redactorul coordonator Narcisa-Mihaela Câdă pentru Trinitas TV. Despre viața Sfântului Antipa, Narcisa-Mihaela Câdă a semnalat că este un
Anuarul Liturgic și Tipiconal 2020
Vineri, 29 Noiembrie 2019
Anuarul Liturgic și Tipiconal 2020 a apărut la Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă. Pe lângă rânduiala slujbelor bisericești din fiecare zi a anului, lucrarea cuprinde calendarul ortodox precum și informații legate de organizarea canonică și administrativă a Bisericii Ortodoxe. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2020 drept Anul omagial al pastorației părinților și copiilor și Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români pe tot cuprinsul Patriarhiei Române. Propunerea de a declara anul 2020 drept „Anul comemorativ
O nouă apariție IBMO prezintă opere apologetice de Tațian și Atenagoras Atenianul
Marţi, 19 Noiembrie 2019
Un nou volum apărut la Institutul Biblic și de Misiune Ortodoxă aduce în atenție „Discursul către greci” al lui Tațian și „Solia în apărarea creștinilor” de Atenagoras Atenianul, opere apologetice din secolul 2. Aceste opere ilustrează două direcții de cugetare diferite despre raportul dintre creștinism și cultura clasică la acea vreme, se precizează în Cuvântul înainte. Tațian scrie în primul deceniu al domniei lui Marcus Aurelius, la scurt timp după arestarea și uciderea Sf. Iustin Martirul și Filosoful (165 d.Hr.)
Calendarele 2020 disponibile în magazinele bisericești și pangare
Joi, 31 Octombrie 2019
Noile Calendare Ortodoxe 2020 editate de Arhiepiscopia Bucureștilor și Patriarhia Română au fost puse în vânzare. Calendarul Creștin-Ortodox 2020 este disponibil în mai multe forme de prezentare în pangarele bisericilor și în magazinele Serviciului Colportaj al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Noutăți și diferențe În cuprinsul Calendarului 2020 este trecut la data de 17 septembrie cel mai nou sfânt canonizat de Biserica Ortodoxă Română, Sfântul Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail. Fiind an bisect, sărbătoarea Sfinților Cuvioși Ioan Casian și Gherman din Dobrogea va