Patriarhul Daniel, mesaj la centenarul Academiei Teologice din Oradea: Un prilej de recunoștință față de Dumnezeu și înaintaşi
Luni, 30 Ianuarie 2023
Patriarhul Daniel adresează un mesaj cu ocazia aniversării a 100 de ani de la înființarea Academiei Teologice din Oradea (1923-2023). Mesajul a fost transmis în cadrul evenimentului aniversar organizat luni la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” a Universității din Oradea. Preafericirea Sa subliniază că aniversarea este „un prilej de recunoștință față de Dumnezeu și față de toți înaintaşii care au contribuit la formarea și creșterea prestigiului învăţământului teologic ortodox universitar bihorean, punând în slujba acestuia pregătirea, talentul
Raport general privind activitățile Arhiepiscopiei Bucureștilor în anul 2022
Sâmbătă, 28 Ianuarie 2023
Patriarhul Daniel a prezentat sâmbătă, în ședința Adunării Eparhiale, Raportul general privind activitățile Arhiepiscopiei Bucureștilor în anul 2022. Textul integral: Rugăciunea – izvor de lumină pentru viaţa şi misiunea Bisericii – Raport general privind activitățile Arhiepiscopiei Bucureștilor în anul 2022 – Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca anul 2022 să fie „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și „Anul comemorativ al Sfinților isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”
Patriarhul Daniel, mesaj la trecerea în veşnicie a pictorului bisericesc Marian Pietriş
Vineri, 27 Ianuarie 2023
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis vineri un mesaj de condoleanţe la trecerea în veşnicie a pictorului bisericesc Marian Pietriş. 27 ianuarie 2023 Familiei regretatului pictor bisericesc Marian Pietriş Îndoliată familie Am primit cu profundă întristare vestea trecerii din această viaţă a distinsului pictor bisericesc Marian Pietriş, în ziua de vineri, 20 ianuarie 2023. Pe domnul Marian Pietriş l-am cunoscut când, făcând parte din echipa de pictori coordonată de Domnii Marcel Codrescu şi Daniel Codrescu, a lucrat
Comunicat: Slujbe de mulțumire în toate bisericile, la 164 de ani de la Unirea Principatelor Române
Vineri, 20 Ianuarie 2023
La aniversarea a 164 de ani de la Unirea Principatelor Române, vor fi oficiate slujbe de mulțumire în toate bisericile din Patriarhia Română și vor fi pomeniți cei care au contribuit la înfăptuirea acestui deziderat. Patriarhia Română transmite un comunicat de presă cu programul evenimentelor pe care le organizează cu acest prilej. Unirea Principatelor Române – Sărbătoare Naţională Cu prilejul împlinirii a 164 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), eveniment crucial din istoria poporului nostru, împlinire
Actul de proclamare a Anului omagial și comemorativ 2023
Duminică, 1 Ianuarie 2023
Anul 2023 a fost proclamat duminică, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)”. Actul de proclamare a Anului omagial și comemorativ 2023 a fost citit de Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal şi Secretarul Sfântului Sinod. Textul integral: Proclamarea anului 2023 în Patriarhia Română ca Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți). (Catedrala Patriarhală, duminică, 1 ianuarie 2023) Sfântul
Patriarhul României transmite condoleanțe după decesul Papei emerit Benedict al XVI-lea
Sâmbătă, 31 Decembrie 2022
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, a transmis sâmbătă un mesaj de condoleanțe după decesul Papei emerit Benedict al XVI-lea: București, 31 decembrie 2022 Sanctităţii Sale Papa FRANCISC, Cetatea Vaticanului Sanctitatea Voastră, Cu profundă durere, am aflat despre plecarea din această lume, după o îndelungată suferință pe care a îndurat-o cu mult curaj, a celui ce a fost al 265-lea episcop al Romei, Papa emerit Benedict al XVI-lea, o venerabilă și bine-cunoscută personalitate contemporană. Împărtășim durerea Sanctității Voastre provocată de această
Mesajul de felicitare al Patriarhului Daniel la alegerea noului Arhiepiscop al Ciprului
Joi, 29 Decembrie 2022
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj de felicitare la alegerea noului Arhiepiscop al Ciprului. Patriarhul României i-a urat „ani binecuvântaţi în slujirea poporului binecredincios al Ciprului”. Mesajul integral: București, 29 decembrie 2022 Preafericirii Sale Gheorghe III, Arhiepiscop ales de Noua Justiniana și al Întregului Cipru Preafericirea Voastră, Cu prilejul alegerii Preafericirii Voastre ca Întâistătător al Bisericii Ciprului, vă felicităm și ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos să vă dăruiască multe împliniri duhovniceşti în noua misiune încredințată. În numele membrilor
Te Deum în biserici de Ziua Naţională a României
Luni, 28 Noiembrie 2022
Biroul de presă al Patriarhiei Române a remis un comunicat cu detalii privind sărbătorirea Zilei Naționale în bisericile ortodoxe. Comunicatul de presă: De Ziua Naţională a României, joi, 1 decembrie 2022, după Sfânta Liturghie, în catedralele eparhiale, bisericile parohiale şi mânăstirești din ţară şi străinătate va fi oficiată slujba de mulţumire pentru libertatea şi unitatea neamului românesc, precum şi de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire naţională a românilor în anul 1918. Reamintim că pentru a cinsti memoria
Patriarhul Daniel: Icoana ortodoxă este o chemare permanentă la rugăciune
Luni, 14 Noiembrie 2022
Părintele Patriarh Daniel a vorbit în Sesiunea de deschidere a Conferinței Naționale „Unitate dogmatică și specific național în pictura bisericească”, ediția a IX-a, 2022, care se desfășoară la Palatul Parlamentului din București în perioada 14-15 noiembrie 2022. Actuala ediție continuă demersurile de realizare a Îndrumătorului iconografic pentru pictorii bisericești și pentru slujitorii sfintelor altare și a Normativului pentru restaurarea patrimoniului bisericesc aflat în cult, proiecte ale Comisiei de Pictură Bisericească. „Icoana ortodoxă este o chemare permanentă la rugăciune și la
Mesajul Patriarhului Daniel la înmormântarea Arhiepiscopului Hrisostom al Ciprului: Un păstor dinamic și misionar
Sâmbătă, 12 Noiembrie 2022
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis sâmbătă un mesaj de condoleanţe la înmormântarea Preafericitului Părinte Hrisostom al II-lea, Arhiepiscopul Noii Iustiniana și al întregului Cipru, sâmbătă, 12 noiembrie 2022: Arhiepiscopul Hrisostom al II-lea al Ciprului – un păstor dinamic și misionar Biserica Ortodoxă Română a primit, cu profundă tristeţe, vestea plecării din această lume a preaiubitului nostru frate în Hristos şi coliturghisitor, vrednicul de pomenire Hrisostom al II-lea, Arhiepiscopul Noii Iustiniana și al întregului Cipru. Dăruit de Dumnezeu cu harisme