În Duminica migranţilor români Patriarhul îndeamnă la preţuirea satului românesc
Duminică, 18 August 2019
În mesajul transmis cu prilejul Duminicii migranţilor români (18 august 2019) Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a îndemnat la preţuirea satului românesc şi a contribuţiei sale majore la devenirea istorică a poporului român, întrucât aceasta reprezintă „o necesitate şi o mare demnitate”. Începând cu anul 2009, la nivelul Patriarhiei Române a fost instaurată o zi în cinstea migranţilor români celebrată în prima duminică după Adormirea Maicii Domnului. „Duminica migranţilor români” a fost adoptată la nivelul întregii Patriarhii de Sfântul Sinod al
Racla cu un fragment din moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu a fost donată bisericii ctitorite de el în Istanbul
Miercuri, 14 August 2019
Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la solicitarea Părintelui Sergiu Vlad, Parohul comunității ortodoxe române din Istanbul, Turcia, Patriarhia Română a oferit acestei comunităţi o raclă cu un fragment din moaştele Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu. Racla, confecționată la Atelierele Patriarhiei Române, a fost depusă miercuri, 14 august 2019, în biserica „Sfânta Muceniță Paraschevi” din Istanbul, ctitorită de Sfântul Domnitor român Constantin Brâncoveanu, în anul 1692. Începând cu anul 2004, biserica zidită de Sfântul Constantin Brâncoveanu a
Satul românesc, păstrător al valorilor noastre spirituale, ne cheamă să-l ajutăm!
Luni, 12 August 2019
Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat cu prilejul „Duminicii migranţilor români”, 18 august 2019: Satul românesc, păstrător al valorilor noastre spirituale, ne cheamă să-l ajutăm! Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2019 ca An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari) şi An comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi biserice ş ti . Prin această iniţiativă, s-a dorit evidenţierea faptului că satul este şi
Patriarhul Daniel la înmormântarea Părintelui Alexandru Buta: Un ctitor harnic și un înțelept păstor de suflete
Vineri, 2 August 2019
În mesajul de condoleanţe adresat cu ocazia înmormântării părintelui Alexandru Buta, Părintele Patriarh Daniel l-a numit „un ctitor harnic și un înțelept păstor de suflete”. Slujba înmormântării a avut loc în data de 2 august 2019, în biserica Parohiei Sârbi, judeţul Bihor. În mesajul transmis familiei şi celor apropiaţi, Părintele Patriarh Daniel a evidenţiat personalitatea deosebită a părintelui Buta. A fost un preot gospodar, ctitor de lăcașuri sfinte, mai ales într-o vreme tulbure a istoriei ţării noastre, marcată de regimul
Patriarhul Daniel a adresat un mesaj de condoleanţe la înmormântarea preotului Viorel Râncu
Joi, 1 August 2019
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj de condoleanţe familiei preotului Viorel Râncu. Slujba de înmormântarea a avut loc, joi, 01 August, de la ora 11:00 în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului a Parohiei Timișoara-Elisabetin (Piața Crucii). Mesajul integral: Am primit cu întristare vestea trecerii din această viață, după o lungă suferință, în ziua de 30 iulie 2019, la vârsta de 66 de ani, a Preacucernicului Părinte Viorel Râncu, preot pensionat de la parohia Timișoara – Elisabetin (Piața
Postul Adormirii Maicii Domnului începe în data de 31 iulie
Luni, 29 Iulie 2019
Postul Adormirii Maicii Domnului va începe anul acesta miercuri, 31 iulie 2019, şi nu la 1 august ca în alţi ani. De regulă, se lasă sec în 31 iulie şi postul începe la 1 august, însă conform regulilor bisericeşti, dacă data de 31 iulie cade miercurea sau vinerea (cum se întâmplă anul acesta) se lasă sec cu o zi mai înainte. „De asemenea, postul se prelungește și în ziua sărbătorii înseși, dacă aceasta cade miercurea sau vinerea, făcându-se dezlegare la
Compasiune și solidaritate față de familia Alexandrei Măceșanu
Sâmbătă, 27 Iulie 2019
Patriarhia Română își exprimă sincera compasiune și solidaritate față de durerea prin care trece familia tinerei Alexandra Măceșanu, victima unei răpiri care a indignat puternic societatea românească în aceste zile. În așteptarea rezultatului cert al anchetei autorităților care cercetează acest caz cutremurător, Patriarhia Română îndeamnă pe toți preoții și credincioșii să o pomenească în rugăciuni pe Alexandra, pe părinții și rudele îndurerate ale acesteia. Ne exprimăm speranța că acest caz va fi elucidat în cel mai scurt timp posibil de
Patriarhul României aniversează împlinirea vârstei de 68 de ani   
Vineri, 19 Iulie 2019
În ziua de luni, 22 iulie 2019, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aniversează împlinirea vârstei de 68 de ani. Cu acest prilej, după ședințele de lucru ale Permanențelor Arhiepiscopiei Bucureştilor şi Patriarhiei Române, la ora 12.00, va fi oficiată o slujbă de Te Deum în Paraclisul „Sfântul Gheorghe” din Reședința Patriarhală, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru împlinirile recente din viața Bisericii Ortodoxe Române și a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Mesajele de felicitare cu ocazia aniversării zilei de
Mesajul Patriarhului Daniel la înmormântarea părintelui Tarasie Murgoci: Un monah harnic, evlavios şi curajos
Joi, 18 Iulie 2019
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj de condoleanţe la slujba de înmormântare a ieromonahului Tarasie Murgoci, viețuitor al Mănăstirii Neamț . Părintele Tarasie a fost înmormântat joi, 18 iulie 2019. El a intrat în monahism în anul 1956 şi l-a avut ca naş de călugărie pe părintele Cleopa Ilie. În mesajul său, Patriarhul României l-a numit „Străjer al Catedralei (din Iaşi – n.r.) timp de aproape un sfert de veac” „Părintele Tarasie a fost un păstrător al tradițiilor
Patriarhia Română acordă campioanei Simona Halep Ordinul „Crucea Patriarhală”
Luni, 15 Iulie 2019
Românca Simona Halep a devenit de mai multă vreme un simbol al performanţei sportive pe plan internaţional, fapt care a culminat cu obținerea trofeului Wimbledon 2019 , cel mai vechi şi mai prestigios turneu de tenis dintre cele 4 turnee de Mare Şlem. Apreciind realizările sale în domeniul tenisului feminin de performanţă şi, totodată, credinţa sa creştin-ortodoxă, pe care o mărturiseşte public prin semnul Sfintei Cruci, Patriarhia Română îi acordă campioanei Simona Halep Ordinul „ Crucea Patriarhală” pentru mireni ,