Comunicat: Clopotele bisericilor din Patriarhia Română vor bate de Înălțarea Domnului în semn de veșnică pomenire a eroilor
Marţi, 11 Iunie 2024
Biroul de presă al Patriarhiei Române a transmis marți un comunicat de presă prin care anunță că de praznicul Înălțării Domnului, Ziua Eroilor, clopotele bisericilor ortodoxe din Patriarhia Română vor fi trase în semn de veșnică pomenire, prețuire și recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru libertatea poporului român, credinţa creștină şi ţară. Textul integral: Înălțarea Domnului – Ziua Eroilor În ziua de joi, 13 iunie 2024, la ora 12.00, clopotele bisericilor ortodoxe din Patriarhia Română vor fi trase
Programul hramului istoric al Catedralei Patriarhale, „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, 20 – 21 mai 2024
Vineri, 17 Mai 2024
Luni, 20 mai 2024, în intervalul orar 16:00-20:00, va fi săvârșită Slujba Privegherii, în interiorul Catedralei Patriarhale, de către Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop Vicar Patriarhal, alături de soborul slujitor al Catedralei Patriarhale. Marți, 21 mai 2024, marea sărbătoare a „Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, hramul istoric al Catedralei Patriarhale, se va desfăşura după următorul program: ora 7:00 – Moaştele Sfântului Ierarh Nectarie, ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, şi ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor vor fi
Pelerinajul de Florii din București
Miercuri, 24 Aprilie 2024
Arhiepiscopia Bucureștilor a transmis un comunicat de presă referitor la programul Pelerinajului de Florii organizat sâmbătă în Capitală. Pelerinajul de Florii din București (27 aprilie 2024) Sâmbătă, 27 aprilie 2024, în ajunul marii sărbători a Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile), Arhiepiscopia Bucureștilor va organiza în București Pelerinajul de Florii la care vor participa ierarhi, preoți, monahi, monahii și credincioși mireni din Capitală și din județul Ilfov. Acest eveniment religios-misionar este organizat cu sprijinul Centrului de Presă Basilica al Patriarhiei Române
Patriarhul Daniel: Patriarhul Neofit al Bulgariei – un păstor blând și înțelept
Sâmbătă, 16 Martie 2024
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis sâmbătă un mesaj la înmormântarea Preafericitului Părinte Neofit, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Bulgare. Text integral: Patriarhul Neofit al Bulgariei – un păstor blând și înțelept Înaltpreasfințite Părinte Ioan, Mitropolit de Varna și Veliki Preslav, locțiitor de Patriarh, Preaiubiți membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare, Stimate autorități de Stat ale Republicii Bulgare Biserica Ortodoxă Română a primit, cu adâncă tristețe, vestea plecării din această lume a preaiubitului nostru frate în Hristos
Patriarhul României transmite condoleanțe Bisericii Bulgariei după decesul Patriarhului Neofit
Joi, 14 Martie 2024
Patriarhul României a transmis joi un mesaj de condoleanțe către Sinodul Bisericii Ortodoxe Bulgare, în urma trecerii la cele veșnice a Patriarhului Neofit. Textul integral: București, 14 martie 2024 Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare Cu profundă durere, am aflat despre plecarea din această lume, după lupta cu o boală îndelungată, a iubitului nostru frate în Hristos, vrednicul de pomenire Neofit, Mitropolitul Sofiei și Patriarhul Bisericii Ortodoxe Bulgare, o venerabilă și bine-cunoscută personalitate a Ortodoxiei contemporane. Împărtășim durerea provocată de
Arhiepiscopia Bucureștilor dezaprobă utilizarea finanțării Catedralei Naționale cu scop electoral
Vineri, 8 Martie 2024
În urma apariției în presă a unor afirmații făcute de o autoritate publică a Capitalei, Arhiepiscopia Bucureștilor dezaprobă folosirea cu scop electoral a pretextului de a sprijini sau nu construirea Catedralei Naționale. Legea nr. 261/2005, cu modificări ulterioare, prevede sprijin de la Bugetul de Stat și de la bugetele locale pentru construirea Catedralei Naționale, ridicată spre cinstirea memoriei tuturor eroilor români din toate timpurile. Sprijinul financiar primit din partea autorităților s-a oferit și se oferă doar în temeiul acestei legi
Comunicat: 9 martie – ziua de pomenire a Sfinților Mucenici și de comemorare a luptătorilor anticomuniști din România
Joi, 7 Martie 2024
Cancelaria Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a transmis joi un comunicat referitor la ziua de pomenire a Sfinților Mucenici și de comemorare a luptătorilor anticomuniști din România. Textul integral: 9 martie – ziua de pomenire a Sfinților Mucenici și de comemorare a luptătorilor anticomuniști din România Ziua de 9 martie, zi de pomenire în calendarul ortodox a celor 40 de Mucenici din Sevastia, este, în mod semnificativ, și Ziua comemorării Deținuților Politici Anticomuniști din perioada 1944-1989. Această zi este
Comunicat: Noi hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
Joi, 29 Februarie 2024
În ziua de joi, 29 februarie 2024, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Principalele hotărâri ale Sfântului Sinod sunt următoarele: declararea anului 2025, în Patriarhia Română, ca Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române și Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea; înființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Marii Britanii, cu sediul la Londra, pentru cei
Raport general privind activitățile Arhiepiscopiei Bucureștilor în anul 2023 (Text integral)
Sâmbătă, 10 Februarie 2024
Ședința anuală a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor a avut loc sâmbătă dimineață, la Palatul Patriarhiei. Întrunirea a fost prezidată de Patriarhul Daniel, care a prezentat raportul general privind activitățile eparhiei în anul 2023. Textul integral: Pastorația persoanelor vârstnice – o lucrare filantropică și socială – Raport general privind activitățile Arhiepiscopiei Bucureștilor în anul 2023 – Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2023 drept Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților
Comunicat de presă: 165 de ani de la Unirea Principatelor Române. Slujbe de mulțumire în toate bisericile
Luni, 22 Ianuarie 2024
Cu prilejul împlinirii a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), eveniment crucial din istoria poporului nostru, împlinire a unui ideal istoric încununat la Bucureşti prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești, Patriarhia Română anunță următorul program în cadrul căruia se va puncta aniversar acest important eveniment național: Miercuri, 24 ianuarie 2024, în Ziua Unirii Principatelor Române, începând cu ora 09:30, va fi săvârşită Sfânta Liturghie la Catedrala Patriarhală