ASCOR București: Un mitropolit grec vine la prima conferință din Postul Mare

Seria conferințelor organizate de ASCOR București în Postul Mare începe în acest an cu un invitat din Grecia: Mitropolitul Nicolae de Mesogheia și Lavreotica.

Conferința Înaltpreasfinției Sale va avea loc joi, 12 martie 2020, începând cu ora 19:00, la Facultatea de Drept a Universității București (Aula Magna).

Tema evenimentului va fi „Calea prin pustiul Postului, așteptarea Învierii Domnului”.

Mitropolitul Nicolae (Hadzinikoláou) s-a născut în anul 1954 în Grecia. A studiat Fizica la Universitatea „Aristotel” din Tesalonic, a urmat cursuri de masterat în astro-fizică la Universitatea Harvard și inginerie mecanică tot în SUA.

În 1989 a fost tuns în monahism și hirotonit preot, slujind la metocul „Înălțarea Domnului” al Mănăstirii Simonos Petras din Atena.

Din anul 1991, IPS Nicolae predă diferite cursuri de medicină, bioetică și teologie în Grecia și Liban. În 1993 a înființat la Atena primul Centru de etică și deontologie biomedicală, iar începând cu anul 1998 este președintele Comisiei speciale de bioetică a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Grecia.

În primăvara anului 2004 a fost ales și hirotonit Mitropolit de Mesogheia și Lavreotica.

Conferința va fi transmisă LIVE pe pagina de Facebook ASCOR București.

Sursă Foto: johnsanidopoulos.com