Credincioşii bisericii „Sf. Dumitru”-Poștă au venit în ie la liturghie

Credincioșii Paraclisului Universitar „Sfântul Dumitru”-Poștă din Centrul Vechi al Capitalei au venit duminică la liturghie îmbrăcați în ie.

Aceștia au purtat îmbrăcămintea tradițională românească pentru a serba cu anticipație Ziua internațională a Iei, celebrată anual în 24 iunie.

Propunerea de a purta ia a venit din partea parohiei bucureștene care a organizat a treia ediție a evenimentului „În IE la LiturghIE – Păstrăm tradiția vie”.

Parte a acestui proiect a fost și acordarea de premii pentru cele mai frumoase costume populare.

Nu în ultimul rând, după Sfânta Liturghie a avut loc un concurs cu întrebări pe teme folclorice.

Comunitatea Paraclisului Universitar „Sfântul Dumitru”-Poștă derulează mai multe acțiuni catehetice, culturale, dar și sociale despre care puteți afla atât în Revista „Dimitrios” cât și pe site-ul oficial sau pe pagina de Facebook a parohiei.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu