Explorează România cu Basilica Travel. Pelerinajele de o zi pentru acest final de an

Basilica Travel propune celor interesați mai multe pelerinaje de o zi, desfășurate pe teritoriul României.

„Agenția Basilica Travel a pregătit pelerinaje pe meleagurile României, în circuite ce aduc o clipă de liniște și reculegere în aceste momente mai puțin ușoare”.

„Așteptăm pelerinii cu mic cu mare, să se alăture grupurilor noastre și să descopere frumusețea unui pelerinaj. Printre frunze aramii, prin nori gri regăsim soarele și nădejdea, pentru că doar împreună reușim să depășim aceste momente”, au transmis reprezentanții Agenției de pelerinaje a Patriarhiei Române.

Pelerinajele sunt organizate în următoarele zile:

• 14 noiembrie – Pelerinaj la Ctitoriile brâncovenești din jurul Bucureștiului: program;
  • 15 noiembrie – Pelerinaj la Biserica Drăgănescu: program;
  • 21 noiembrie – Pelerinaj la Mănăstirea Bascovele cu ocazia hramului Intrării în biserică a Maicii Domnului: program;
  • 22 noiembrie – Pelerinaj la Mănăstirile din jurul Bucureștiului: program;
  • 28 noiembrie – Pelerinaj la Mănăstiri rupestre: program;
  • 29 noiembrie – Pelerinaj la Mănăstirea Mărcuș – program;
  • 30 noiembrie – Pelerinaj în Dobrogea cu prilejul Sfântului  Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României – participare la Sfanta Liturghie de Hram la Mănăstirea Peștera Sfântului Apostol Andrei: program;
  • 03 decembrie Pelerinaj la Mănăstirea Cernica cu ocazia hramului Sfinților Calinic și Gheorghe de la Cernica: program;
  • 06 decembriePelerinaj la Mănăstirea Sitaru cu ocazia hramului Sfântului Ierarh Nicolae: program;
  • 07 decembrie – Pelerinaj la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș cu ocazia hramului Sfintei Mucenițe Filofteia: program.

Înscrierile se pot face la sediile din București, disponibile pe site-ul Agenției Basilica Travel și online prin intermediul canalelor de social-media Facebook și Instagram.

Basilica Travel reamintește pelerinilor că toate măsurile de siguranță și protecție sunt respectate iar sănătatea este prioritară.

Foto credit: Basilica Travel