A fost sfinţită pictura restaurată a bisericii Cărămidarii de Jos

PS Ieronim Sinaitul a sfințit duminică, 23 mai 2021, pictura bisericii Cărămidarii de Jos din Capitală.

Pictura în frescă a lăcașului de cult construit la începutul secolului 20 a fost executată între anii 1929 – 1930 de pictorul Dimitrie Belizarie, iar acum a fost restaurată.

Renumitul pictor este, printre altele, autorul picturii murale din Catedrala Patriarhală și al picturii Bisericii Sf. Vineri Herasca, demolată în 1987.

Biserica Cărămidarii de jos este situată în sudul Bucureștiului pe strada Piscului, nr. 3, sectorul 4, având hramurile „Sfântul Trifon”, „Sfântul Gheorghe” și „Sfântul Dimitrie”.

Istoricul integral al bisericii este accesibil pe site-ul parohiei.

Anterior slujbei de sfințire, Episcopul vicar patriarhal a oficiat Sfânta Liturghie.

În contextul Duminicii a 4-a după Paști, care înfățișează vindecarea slăbănogului de la Vitezda, ierarhul a îndemnat la rugăciune permanentă.

„Să ne rugăm în această duminică binecuvântată ca Dumnezeu să ne primească și pe noi în dragostea Sa și să ne dăruiască multă credință ca să avem răbdare și perseverență în devenirea noastră spirituală, așa fel încât harul lucrător și mântuitor al Domnului Hristos care lucrează în această casă a lui Dumnezeu să lucreze și în sufletele noastre”.

PS Ieronim Sinaitul le-a urat credincioșilor sănătate și viață binecuvântată, dar în același timp virtute și mântuire.

Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene