„Doar comuniunea noastră cu Dumnezeu ne odihneşte sufletul, ne linişteşte şi ne împlineşte”, a explicat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei...
16 cuvioși și mărturisitori români au fost canonizați de Biserica Ortodoxă Română la ședințele de lucru din 11-12 iulie.
Proclamarea canonizării noilor sfinți va avea loc anul următor când Biserica Ortodoxă Română aniversează un secol de la recunoașterea statutului de Patriarhie.
Redăm în continuare icoanele celor 16 sfinți: