La hramul de toamnă al Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari vor participa şi membri ai Federației Asociațiilor Vânătorești

Parohia Iancu Vechi ‑ Mătăsari din București îşi va serba marţi hramul de toamnă.

Ocrotitorii lăcaşului de cult sunt Sfinții Mucenici Eustație și soția sa Teopista, cu cei doi fii, Agapie și Teopist, cinstiţi în 20 septembrie.

La eveniment vor participa şi membri ai Federației Asociațiilor Vânătorești din România (FAVR), organizație care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Eustație.

În ajunul sărbătorii, la ora 19:00, va avea loc o procesiune cu racla cu moaștele Sfinților M. Mc. Eustație, Teopista Agapie și Teopist.

În seara aceleiaşi zile, de la 19:20, se va desfăşura concertul „Bucuria Credinței – ediția a XIV-a”, susținut de Corul de copii „Alexandru Neagu” al Parohiei ilfovene Tâncăbești, dirijat de Pr. Marian-Daniel Vasluianu, și Corul mixt Canticum și invitații, dirijor Răzvan Rădos.

În 20 septembrie, Sfânta Liturghie de hram va fi oficiată de la 09:45.

Programul integral este disponibil pe site-ul parohiei.

Biserica Iancu Vechi-Mătăsari este singura din Capitală ocrotită de Sfântul Mare Mucenic Eustație. Celălalt hram al Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari este Adormirea Maicii Domnului.