Moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou și ale Sfântului Mare Mc. Artemie au fost duse în Catedrala Patriarhală

Sfintele Moaşte ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor şi ale Sfântului Mare Mc. Artemie au fost introduse astăzi, 29 octombrie 2013, la ora 18:30, în Catedrala Patriarhală. Cu acest prilej, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, Mare Ecleziarh al Catedralei Patriarhale şi Exarhul cultural al Arhiepiscopiei Bucureştilor, a oficiat împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai Catedralei Patriarhale, Paraclisul Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou.

Aceste sfinte moaşte s-au aflat spre închinare în baldachinul de pe Dealul Patriarhiei, credincioşii putându-se închina în continuare în Catedrala Patriarhală.



Sfintele Moaşte au fost scoase spre închinare, în perioada 24-29 octombrie 2013, cu ocazia hramului Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, împreună cu icoana făcătoare de minuni a Sfintei Împărătese Elena în care se păstrează părticele din Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci şi din moaştele Sfintei, precum şi icoana istorică a Sfântului Împărat Constantin cel Mare, aduse la Bucureşti de o delegaţie a Bisericii Greciei condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Dionisie, Mitropolitul Corintului.

În această după-amiază delegaţia din Mitropolia de Corint s-a întors în Grecia.

Din aceeași categorie