Sfintele Moaşte ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor şi ale Sfântului Mare Mc. Artemie au fost introduse astăzi, 29 octombrie 2013, la ora 18:30, în Catedrala Patriarhală. Cu acest prilej, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, Mare Ecleziarh al Catedralei Patriarhale şi Exarhul cultural al Arhiepiscopiei Bucureştilor, a oficiat împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai Catedralei Patriarhale, Paraclisul Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou.
Aceste sfinte moaşte s-au aflat spre închinare în baldachinul de pe Dealul Patriarhiei, credincioşii putându-se închina în continuare în Catedrala Patriarhală.
Sfintele Moaşte au fost scoase spre închinare, în perioada 24-29 octombrie 2013, cu ocazia hramului Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, împreună cu icoana făcătoare de minuni a Sfintei Împărătese Elena în care se păstrează părticele din Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci şi din moaştele Sfintei, precum şi icoana istorică a Sfântului Împărat Constantin cel Mare, aduse la Bucureşti de o delegaţie a Bisericii Greciei condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Dionisie, Mitropolitul Corintului.
În această după-amiază delegaţia din Mitropolia de Corint s-a întors în Grecia.
Din aceeași categorie



