Parohia Brâncuși din Capitală își va serba ocrotitorul

Parohia Brâncuși din Sectorul 6 al Capitalei îl serbează luni pe Sfântul Ioan Rusul, unul dintre ocrotitorii comunității.

Programul liturgic de hram începe duminică seară, de la ora 18:00, cu slujba Vecerniei unită cu Litia.

Luni vor fi oficiate Utrenia și Sfânta Liturghie spre pomenirea Sf. Ioan Rusul.

Anul acesta sa împlinesc 16 ani de la înființarea parohiei și punerea pietrei de temelie pentru biserica ocrotită de Sf. Ioan Rusul. Sfântul lăcaș a fost sfințit de Patriarhul Daniel în 2021. Comunitatea are în patrimoniu un fragment din moaștele sfântului. Celălalt hram este Acoperământul Maicii Domnului.

Parohia Brâncuşi este paraclis patriarhal. Comunitatea organizează numeroase activităţi culturale şi sociale, printre care Serile Culturale Brâncuși, Crosul Bucuriei şi Workshopul de comunicare eclezială.

În colaborare cu World Vision România, parohia oferă servicii de consiliere și educaționale copiilor refugiați din Ucraina.