Credincioșii Parohiei Cocorăștii Grind din județul Prahova au avut bucuria de a aduce cinstire, în acest sfârșit de săptămână, moaştelor Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Cu binecuvântarea Patriarhului României, sfintele moaşte de la Catedrala Sfântul Spiridon Nou din Bucureşti au fost purtate în procesiune, însoţite de o delegaţie condusă de arhim. Veniamin Goreanu, Consilier Patriarhal.

Delegaţia care a însoţit moaştele Sfântului Spiridon a fost întâmpinate sâmbătă, în jurul orei 16:00, în centrul comunei Cocorăștii Colț. În continuare, sfintele moaşte au fost purtate în procesiune spre biserica „Sfânta Treime” Cocorăștii Grind. Racla a fost așezată spre închinare credincioşilor într-un foișor amenajat în vecinătatea locașului de cult.

Evenimentul s-a încheiat cu o conferință despre puterea vindecătoare a sfintelor moaște și importanța cinstirii sfintelor icoane, susținută de părintele arhimandrit Veniamin Goreanu.