Procesiunea „Calea Sfintei Cruci, scară către cer!”

În 13 septembrie 2017, pe traseul Calea Victoriei – Parcul Nicolae Iorga, s-a desfășurat Procesiunea „Calea Sfintei Cruci, scară către cer!” prilejuită de hramul Bisericii Înălțarea Sfintei Cruci și Sfântul Vasile cel Mare din Sectorul 1 al Capitalei, informează basilica.ro.

Icoana Maicii Domnului – Prodromița de la Paraclisul Catedralei Naționale a fost adusă în această după-amiază în parohia ce își serbează hramul şi a fost purtată pe străzile Capitalei împreună cu un fragment din lemnul Sfintei Cruci.

De asemenea, cei prezenți au avut prilejul să aducă cinstire fragmentelor din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, Sfântului Mucenic Trifon, Sfântului Mucenic Elefterie, Sfântului Mucenic Haralambie și Sfintei Mucenițe Paraschevi.

La finalul manifestării a avut loc un concert susținut de corul Symbol şi au fost susţinute diferite cuvântări.