„Doar comuniunea noastră cu Dumnezeu ne odihneşte sufletul, ne linişteşte şi ne împlineşte”, a explicat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei...
În prima zi a anului 2011, în toate bisericile din ţară s-a oficiat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. La final, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a dat citire unei rugăciuni de binecuvântare a noului an.
În continuare a fost oficiată o slujbă de Te Deum după care a avut loc proclamarea oficială a Anului Omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii în Patriarhia Română, informează TRINITAS TV.
Prima zi din 2011 a marcat astfel începutul manifestărilor dedicate Anului Omagial, evenimente care aveau să se desfăşoare în toate eparhiile Patriarhiei Române, atât din ţară cât şi din Diaspora.
Sursa: basilica.ro