PS Timotei Prahoveanul: De la Sf. Ier. Iachint învăţăm fidelitatea faţă de cuvintele Evangheliei

Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a realizat miercuri în predica de la Catedrala Patriarhală un mic portret al Sfântului Ierarh Iachint, Mitropolitul Țării Românești.

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a oficiat Sfânta Liturghie în ziua de cinstire a sfântului și a prezentat ce putem învăța din viața sa.

„Sfântul Ierarh Iachint îi reprezintă pe bunii păstori care și-au împlinit misiunea în vremea slujirii lor în acest teritoriu dintre Carpați – Dunăre – Marea Neagră”.

„Învățăm dragostea față de adevărata credință, fidelitatea față de cuvintele Evangheliei, dorința lui de a-i aduce pe toți către Biserică și pe oile care nu erau din staulul acesta și pe care el avea datoria să le îndrepte pe calea cea bună într-o vreme în care prozelitismul eterodox și pericolele de tot felul erau întâlnite permanent”.

„Învățăm dragostea față de viața monahală. Lui i se datorează aducerea în Țara Românească a Sfântului Nicodim cunoscut ca Nicodim de la Tismana, reorganizator al vieții monahale și ctitor a numeroase mănăstiri, dintre care cunoscutele mănăstiri Tismana și Vodița”.

PS Timotei Prahoveanul a vorbit și despre legătură spirituală pe care Sfântul Ierarh Iachint o avea cu Muntele Athos.

„Trimitea tineri evlavioși din eparhia sa care erau formați la Mănăstirea Cutlumuș din Muntele Athos, recunoscută încă de pe atunci ca și lavră a Țării Românești”.

„După formarea tinerilor din Țara Românească, mulți se întorceau în acest loc, fiind cunoscuți ca iubitori ai rugăciunii isihaste, slujitori, cântăreți și misionari în vremurile respective”.

Părintele Episcop l-a rugat pe Sfântul Ierarh Iachint să înalte rugăciuni înaintea Tronului Preasfintei Treimi „pentru toți cei care îl cheamă”.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu

Sursa: Basilica.ro

Din aceeași categorie