PS Timotei Prahoveanul: Iubirea Sf. Arhid. Ştefan faţă de Mântuitorul Hristos a fost una mai presus de cuvinte

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Preasfințitul Părinte Timotei, le-a vorbit în a treia zi de Crăciun credincioșilor din Catedrala Patriarhală despre jertfa Sfântului Mucenic și Arhidiacon Ștefan.

Iubirea lui față de Mântuitorul Hristos a fost „una mai presus de cuvinte”.

„A fost una a faptelor și a curajului mărturisirii. De aceea, el a rămas întâiul mărturisitor al Bisericii, întâiul Arhidiacon”, a spus Preasfinția Sa.

Fapt pentru care, Sfântul a devenit model pentru nenumărații martiri sau mărturisitori ai Bisericii.

În partea de final a predicii sale, Părintele Episcop l-a rugat pe Sfântul Ștefan să le dăruiască credincioșilor „râvna mărturisirii și puterea de a vedea mereu cerurile deschise, de a aștepta răsplată de la Dumnezeu și niciodată de la oameni”.

Totodată, a îndemnat „să avem puterea să iertăm și chiar să iubim pe cei care nu ne iubesc”.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu