Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul prahovean Poienarii Apostoli a fost resfințită duminică de Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul.
Evenimentul a avut loc în urma unor ample lucrări de restaurare și înfrumusețare a lăcașului de cult care datează din anul 1820.
La predica rostită după slujba de sfințire, ierarhul a vorbit despre rolul picturii bisericești într-un lăcaș de cult.
„Dacă în vechime pictura bisericească era, așa cum a numit-o Sfântul Grigorie cel Mare, Episcopul Romei, Biblia neștiutorilor de carte, ea astăzi ne mijlocește crearea unei stări sufletești în care noi ne putem aduna în interiorul nostru, în cămara noastră, cum spune Mântuitorul Hristos în Predica de pe munte”.
„Pictura creează ambianța necesară pentru a stărui cu toată luarea aminte la rugăciunile pe care le înălțăm, fie atunci când participăm la rugăciunea obștească, la Sfânta Liturghie, la laudele Bisericii sau atunci când intrăm în biserică de unii singuri sau cu familia și ne rugăm pentru problemele din viața de zi cu zi”.
„Și iată că această pictură ne ajută ca să ne rugăm cu mai multă credință, cu mai multă ardoare, cu mai multă dragoste față de Dumnezeu, văzând că suntem înconjurați de Maica Domnului, de Sfinții Apostoli, de sfinții care au bineplăcut de-a lungul timpului lui Dumnezeu pentru viața lor sfântă”.
PS Varlaam Ploieșteanul a făcut referire și la importanța Bisericii în viața credincioșilor.
„Au contribuit mulți oameni și astăzi fiecare trăiește în inima sa o mare bucurie, pentru că această investiție sufletească, dar și materială, este îmbrăcată prin puterea, prin lucrarea și pogorârea Sfântului Duh cu harul lui Dumnezeu. Biserica devine cu adevărat prin slujba de sfințire o poartă a cerului și o scară către cer, sprijinindu-ne pe această biserică ce se află în mijlocul comunității, a bisericii celei vii, a comunității creștinilor. Cu ea putem însă să trecem din marea învolburată a acestei vieți la limanul lin al Împărăției lui Dumnezeu”.
„Biserica, prin credința noastră, prin viețuirea noastră, potrivit învățăturilor Domnului, ne trece de la moarte la viață, de la întuneric la lumină și de la pământ la cer. De aceea, ea devine prin slujba sfințirii de astăzi un laborator al sfințirii vieții noastre”.
„În această biserică creștem duhovnicește cu fiecare participare a noastră la slujbă, cu fiecare spovedanie, cu fiecare cuminecare a noastră cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Biserica reprezintă unicul nostru mijloc de salvare în marea adeseori confruntată cu furtuna, cu valurile ale vieții pământești”.
„Dorim ca această biserică resfințită să fie pentru fiecare dintre dumneavoastră o lumină, o nădejde, locul unde să vă întâlniți cu Dumnezeu și cu sfinții Lui, unde să vă aduceți bucuriile, necazurile și unde să vă rugați cu toată luarea aminte”.
„Să vă ocrotească Maica Domnului, care este ocrotitoarea bisericii din parohia dumneavoastră, și să vă ocrotească și să vă ajute copiii și familiile și Sfântul Stelian Paflagonul care de astăzi este cel de-al doilea hram al parohiei dumneavoastră”, s-a rugat ierarhul.
După slujba de sfințire, Preasfințitul Părinte Episcop a oficiat Sfânta Liturghie.
El a acordat ordine și distincții celor care au ajutat la executarea lucrărilor efectuate asupra lăcașului de cult.
Foto credit: Ziarul Lumina
Sursa: Basilica.ro
Din aceeași categorie



