„Doar comuniunea noastră cu Dumnezeu ne odihneşte sufletul, ne linişteşte şi ne împlineşte”, a explicat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei...
La Catedrala Patriarhală din Bucureşti, la trecerea în Anul Nou civil 2012, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române va oficia, începând de la ora 23:30, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujba Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos.
Aceasta va fi urmată de rostirea rugăciunii de mulţumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Te Deum) pentru binefacerille primite de la Dumnezeu în anul 2011, a rugăciunii de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului de Anul Nou) şi a cântării 'Apărătoare Doamnă...”.
Sursa: basilica.ro