„Doar comuniunea noastră cu Dumnezeu ne odihneşte sufletul, ne linişteşte şi ne împlineşte”, a explicat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei...
În a treia zi de Crăciun sute de credincioşi s-au aflat pe Colina Bucuriei să aducă cinstire Sfântului Arhidiacon Ştefan, sărbătorit de Biserica Ortodoxă astăzi, 27 decembrie 2011. Sfânta Liturghie a fost oficiată în Catedrala Patriarhală de către un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai Catedralei, conduşi de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, Mare Eclesiarh al Catedralei patriarhale şi Exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureştilor.
În fiecare an, în ziua de 27 decembrie, la scurtă vreme de la marele praznic al Naşterii Domnului, creştinii îl sărbătoresc pe Sf. arhidiacon Ştefan, al cărui nume înseamnă „încununat de Dumnezeu“.
Sursa: basilica.ro