
Șase specialiști în iconografie din străinătate au primit astăzi distincții din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, informează Agenţia de ştiri Basilica.
Patriarhul României le-a oferit diploma omagială Sfântul Ioan Gură de Aur pentru activitatea pe care o desfășoară și pentru contribuția adusă în Congresul Internațional de Teologie Criterii de recunoaștere și evaluare a picturii bizantine (icoană și frescă), desfășurat pe Colina Bucuriei.
În cadrul ceremoniei care a avut loc la Palatul Patriarhiei în 23 mai 2017 au fost premiați:
Prof. Dr. Nicolai Ozolin de la Institutul de Teologie Ortodoxă Saint-Serge din Paris, Franța;
Prof. Dr. Michel Quenot de la Parohia Ortodoxă din Fribourg, Elveția;
Prof. Dr. Stephane Bigham de la Facultatea de Teologie, Etică și Filosofie din Sherbrooke, Canada;
Alexander Soldatov de la Academia Teologică din Moscova, Rusia.
Dimitri Hatziapostolou, pictor bisericesc din Atena, Grecia;
Lazăr Predrag Markovic, curator specializat în iconografie din Belgrad, Serbia.
Pr. Prof. Michel Quenot, unul dintre laureați, a apreciat întâlnirea cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.
A fost o întâlnire extraordinară și neașteptată, dar în același timp foarte profundă. Aparținem de Patriarhii diferite, dar simțim unitatea Bisericii, o unitate în dragoste, a mărturisit părintele profesor Michel Quenot, conform Radio Trinitas.
© Ziarul Lumina