Târnosire de biserică în protoieria Urlaţi. Doar faptele bune le luăm cu noi când plecăm din această viaţă, spune PS Timotei

Doar faptele bune pe care le-am săvârşit le luăm cu noi când plecăm din această viaţă, le-a spus Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul credincioşilor din parohia Salcia, protoieria Urlaţi, informează Agenţia de ştiri Basilica.

Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor a târnosit astăzi lăcaşul de cult ocrotit de Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, apoi a oficiat Sfânta Liturghie.

Ierarhul i-a felicitat pe cei care au sprijinit lucrările de amenajare a bisericii şi le-a explicat tuturor că viaţa aceasta pământească este efemeră. Fericiţi sunt cei care s-au implicat în lucrările de ridicare sau înfrumuseţare a unei biserici. Pe toate acestea şi celelalte fapte bune le va răsplăti Dumnezeu, a evidenţiat Preasfinţia Sa.

Îl rugăm pe Mântuitorul să binecuvinteze viaţa noastră a tuturor şi să răsplătească celor care au înfrumuseţat această biserică. Deşi ni se pare că vom rămâne aici veşnic, noi suntem trecători prin această lume. Într-o zi vom merge către Dumnezeu neştiind exact momentul când ne vom înfăţişa înaintea Lui şi fericiţi sunt cei care au fost ctitori de biserici. Atâta timp cât dăinuie un lăcaş de cult, acolo se vor înălţa rugăciuni pentru fericiţii şi pururi pomeniţii ctitori.

Din soborul slujitor au făcut parte: protos. Petru Ungureanu, consilier Eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor, Pr. Mihail Peneş, Protoiereul Protopopiatul Vălenii de Munte, şi pr. Negoiţă Ionuţ, Protoiereul Protopopiatului Urlaţi.

La finalul slujbei pr. Paroh Ariciu Constantin a primit rangul de iconom, iar dl Dan Boştină, primarul localităţii, a primit diploma Sanctus Stephanus Magnus pentru mireni.

Biserica a fost ridicată între anii 1860-1864. De-a lungul timpului a suferit numeroase reparaţii, fiind avariată la cutremurele din 1940 şi 1977.