Academia Română va celebra Ziua Limbii Române împreună cu Academia de Științe a Moldovei

Academia Română va celebra săptămâna viitoare Ziua Limbii Române printr-o ședință festivă comună cu Academia de Științe a Moldovei.

Ziua Limbii Române a fost stabilită la aceeași dată cu sărbătoarea similară instituită în anul 1990 în Republica Moldova sub numele „Limba Noastră”, pentru a transmite mesajul că „limba română este o limba vorbită nu numai între granițele țării, ci și dincolo de frontiere”.

Evenimentul, care va avea loc în format mixt, începând cu ora 11:00, va fi deschis de acad. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, și de acad. Ion Tighineanu, președintele Academiei de Științe a Moldovei.

Prezentările la manifestarea culturală vor fi susţinute de acad. Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române, acad. Mircea Dumitru, vice-președinte al Academiei Române, acad. Mihai Cimpoi, acad. Gheorghe Ghidirim, acad, Gheorghe Chivu, Valeriu Matei, director general al Editurii Academiei Române, prof. univ. Rodica Zafiu, prof. univ. Viorel Vizureanu, prof. univ. Liliana Ionescu-Ruxăndoiu.

Ziua Limbii Române se sărbătorește în fiecare an la data de 31 august ca urmare a unei inițiative legislative din anul 2011, aprobată de Parlamentul României prin Legea nr. 53/2013.

Programul integral al evenimentului, aici.

Sesiunea va putea fi urmărită pe platforma Zoom, folosind următoarele date de conectare:

Join Zoom Meeting: https://us02web.zoom.us/j/82319016075?pwd=b1ZKS2oxV1ovY3I0ekpjc3I0R3d1UT09
Meeting ID: 823 1901 6075
Passcode: 310823