Concert aniversar Gloria Crucis | Corala Catedralei Sfântul Spiridon Nou împlinește zece ani

Corala „Gloria Crucis” a Catedralei Mitropolitane „Sfântul Spiridon Nou” din București aniversează duminică, 31 martie 2019, împlinirea a zece ani de la înființare.

Evenimentul va fi marcat printr-un concert aniversar ce va avea loc de la în Duminica Sfintei Cruci de la ora 17:00.

Concertul este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Catedrala „Sfântul Spiridon Nou” este Catedrala Mitropoliei Munteniei și Dobrogei și Paraclis patriarhal.

Construită între 1852 şi 1858 şi sfinţită în anul 1860, pe locul alteia mai vechi, ridicată de domnitorii Scarlat şi Alexandru Ghica, biserica păstrează de 149 de ani, în mare parte, arhitectura originală.

În catedrala bucureșteană este așezat spre cinstire un fragment din moaștele ocrotitorului ei spiritual, Sfântul Spiridon al Trimitundei.

Foto: arhiva Basilica.ro