Mănăstirea Antim | Până în 15 oct. poate fi admirată expoziţia „Închinare Sfintei Cruci”

La Mănăstirea Antim din Capitală a fost prezentată vineri expoziția „Închinare Sfintei Cruci”.

Expoziția, aflată la a III-a ediție, cuprinde lucrări realizate de studenții și masteranzii de la specializarea Artă Sacră a Facultății de Teologie Ortodoxă din București, sub îndrumarea Prof. dr. Mihaela Palade.

Prof. Mihaela Palade a explicat pentru Radio Trinitas de ce expoziția are ca scop principal punerea în valoare a crucii.

„Pentru că actul creator este un act al crucii, este o Golgotă artistică. Noi mergem pe această valorificare a creativității și prin alte mijloace decât cele cu care suntem obișnuiți la atelier. Noi suntem complementari a ceea ce se face în mediul academic”.

„Se pictează pe absolut orice, pentru că și țăranul român ne-a învățat că orice poate să fie decorat, iar regăsirea acestei autenticități cred că este benefică pentru toată lumea”, a adăugat Mihaela Palade.

Invitații de onoare la vernisajul expoziției au fost Părintele Florin Șerbănescu, Consilier patriarhal onorific, și Doina Ișfănoni, cercetător etnolog, istoric și teoretician de artă.

Expoziția poate fi vizitată la Muzeul Mănăstirii Antim până în data de 15 octombrie 2020.

Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene