Tinerii români din Bucureşti şi Milano l-au omagiat pe Brâncuşi

Tinerii Parohia „Sfânta Treime” – Ghencea din București și cei din Parohia „Toți Sfinții” din Milano Nord – Monza l-au omagiat luni pe marele sculptor Constantin Brâncuși prin două întâlniri online.

Prima întâlnire a fost dedicată celor mai mici membri ai comunităților parohiale românești, cărora li s-a prezentat importanța operei lui Constantin Brâncuși, mai ales că zilele trecute, în 19 februarie, s-au împlinit 145 de ani de la nașterea sa.

Cel de-al doilea eveniment online a fost dedicat tinerilor, care au fost informați cu privire la calitatea artistului de ambasador cultural al tradițiilor românești și al credinței ortodoxe în diaspora.

Cu ajutorul a două documente PowerPoint, a fost expusă viața și activitatea lui Brâncuși și evidențiate sursele de inspirație pentru Coloana Infinitului, a Masa Tăcerii și Poarta Sărutului de la Târgu Jiu.

S-a insistat pe faptul că sursele de inspirație pentru acest triptic de artă sunt creștine, istorice și prezente în arta bisericească românească.

Activitățile s-au desfășurat sub egida Anului omagial și comemorativ 2021 în Patriarhia Română.

Sursă foto: descopera.ro