Trei corale renumite vor urca anul acesta pe scena „Lăudaţi pe Domnul!”

Trei corale renumite vor urca anul acesta pe scena Festivalului-Concurs Național de Muzică Bisericească „Lăudați pe Domnul!”.

Ediția cu numărul 12 a Festivalului se va desfășura la București în perioada 26-27 octombrie 2019 și va fi organizată de Patriarhia Română, în parteneriat cu Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București.

Ca și în anii anteriori, evenimentul cuprinde două secțiuni: Interpretare și Compoziție.

Programul Secțiunii A. Interpretare este următorul:

Sâmbătă, 26 octombrie 2019:

• între orele 15.00-16.00, la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București – participă Corul Parohiei Irești din județul Vrancea;
  • între orele 18.00-19.30, la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Spiridon Nou”, Paraclis Patriarhal – participă Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române și Corul Bărbătesc „Cantus Domini”;

Duminică, 27 octombrie 2019:

• între orele 9.30-11.30, la biserica Turea din cadrul Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti” din București – Sfânta Liturghie; răspunsuri: Corul Symbol;
  • între orele 18.00-19.45, la Palatul Patriarhiei, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” – participă Corul Parohiei Irești din județul Vrancea, Grupul Vocal Folcloric Tinerii Argeșeni și Corul Symbol; la finalul acestui concert, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va oferi diplome și medalii omagiale corurilor participante și va premia câștigătorii Secțiunii B. Compoziție.

Prezentatorii acestor concerte vor fi Liana Stanciu și Silviu Biriș.

În cadrul Secțiunii B. Compoziție, concurenții înscriși au realizat creații corale modale, de inspirație folclorică românească, pentru cor de voci egale (copii), a cappella. Evaluarea lucrărilor s-a făcut în ziua de 15 septembrie 2019.

Primii trei compozitori clasați vor fi premiați la finalul concertului din ziua de 27 octombrie 2019, de la Palatul Patriarhiei, organizat cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale. Compoziția câștigătoare va fi interpretată în primă audiție absolută de Corul Symbol în cadrul acestui concert.

„Lăudați pe Domnul!” este organizat în contextul anului 2019, declarat în Patriarhia Română „An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)”.

Foto credit: Basilica.ro