Ziua internaţională a cărţilor pentru copii: 10 volume de la Editurile Patriarhiei, disponibile online

Ziua internațională a cărților pentru copii este celebrată anual în 2 aprilie începând cu anul 1967. În acest context, vă îndemnăm să accesați site-ul Librăriei Cărților Bisericești care vă pune la dispoziție online (acces gratuit), 10 volume dedicate copiilor:

• Coborât-au pe pământ Dumnezeu și Petru Sfânt;
  • De la Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul la sfârșitul Anului Bisericesc – mică enciclopedie a sărbătorilor creștine și a tradițiilor românești;
  • Evanghelia lui Hristos prezentată de Sfântul Apostol Luca;
  • Jurnal de călătorie la Sfânta Liturghie;
  • Năpârstoc, hai la joc!;
  • Ne jucăm și despre Dumnezeu aflăm!;
  • Sfântul Evanghelist Luca ne prezintă Faptele Apostolilor;
  • Simbolul de credință pe înțelesul copiilor;
  • Sfântul Nicolae, bucuria copiilor;
  • Sinaxarul sfinților români pentru copii.

Cărțile pentru copii publicate de Patriarhia Română prezintă episoade și învățături din viețile sfinților, ilustrate și repovestite pe înțelesul celor mici, cărți cu jocuri, cărți de colorat și o carte cu rugăciuni pentru copii.

Ziua internațională a cărților pentru copii

Corespunde cu data de naștere a unuia dintre cei mai îndrăgiți autori de basme, Hans Christian Andersen.

Scriitorul danez, născut în 2 aprilie 1805, la Odense, a încântat generații de copii cu povestiri, precum „Hainele împăratului”, „Fetița cu chibrituri”, „Rățușca cea urâtă”, „Micuța sirenă”.

Prin activitățile organizate în această zi se urmărește promovarea literaturii pentru copii și stimularea dorinței lor de lectură.

Ziua internațională a cărților pentru copii a fost inițiată de International Board on Books for Young People (IBBY). La nivel internațional, în fiecare an, această zi este patronată de o țară membră a IBBY.

Sponsorul din acest an al evenimentului este IBBY SUA.

Foto credit: Editurile Patriarhiei