Ziua Internaţională a Muzeelor | Peste 270 de muzee şi colecţii muzeale, în Patriarhia Română

În fiecare an în 18 mai este celebrată Ziua internațională a muzeelor.

Ziua a fost stabilită în 1977 de Consiliul Internațional al Muzeelor având ca obiectiv promovarea și aducerea la cunoștința publicului a rolului acestor instituții de cultură în dezvoltarea societății, informează Agerpres.

„Ziua Internațională a Muzeelor a fost menită să transmită mesajul că „muzeele sunt un mijloc important de schimb cultural, de îmbogățire a culturilor și de dezvoltare a înțelegerii reciproce, a cooperării și a păcii între popoare”, se menționează pe site-ul consiliului.

În 2021, tema zilei este „The Future of Museums: Recover and Reimagine”, prilej cu care, muzeele, specialiștii și comunitățile lor sunt invitate să creeze, să conceapă și să împărtășească noi practici de (co-)creare de valoare, noi modele de afaceri pentru instituțiile culturale și soluții inovatoare pentru provocările sociale, economice și de mediu din prezent.

În cadrul Bisericii Ortodoxe Române funcționează, în prezent, 277 muzee și colecții muzeale  organizate la centre și catedrale eparhiale, mănăstiri sau chiar biserici parohiale.

Dintre acestea, menționăm:

• Muzeul bisericii din Borzești, județul Bacău;
  • Muzeele mănăstirilor Putna, Suce­vița, Mol­do­vița sau Dragomirna, județul Suceava;
  • Muzeele mănăstirilor Agapia și Văratec, județul Neamț;
  • Muzeul Eparhiei Hușilor;
  • Muzeele mănăstirilor Cernica și Căldărușani din Arhiepiscopia Bucureștilor;
  • Muzeul Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei din Buzău;
  • Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Crești­ne de la Dunărea de Jos din Galați;
  • Muzeul Catedralei Mitropolitane din Timișoara;
  • Muzeul și Biblioteca Mănăstirii Sâmbăta, județul Brașov;
  • Muzeul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca;
  • Muzeul Catedralei Mitropolitane din Iași;
  • Muzeul cărții vechi de la Mănăstirea Bistrița, județul Vâlcea;
  • Muzeul Mănăstirii Stelea din Târgoviște;
  • Muzeul Mănăstirii Antim și Muzeul Palatului Patriarhiei din București.

Muzeele ecleziale cuprind exponate de o valoare istorică și identitară de neprețuit pentru poporul român.