Voluntarii Paraclisului Catedralei Naționale au oferit consultații medicale gratuite pentru 130 de prahoveni
Luni, 26 Februarie 2024
Voluntarii de la Paraclisul Catedralei Naționale au organizat sâmbătă o nouă acțiune în cadrul Campaniei „Sănătate pentru sate”. Peste 130 de persoane din comuna Provița de Sus, județul Prahova, au primit consultații gratuite de la medici specialiști. Localnicii au primit consultații gratuite oferite de medici în Cardiologie, Ginecologie, Gastroenterologie, Ortopedie, Dermatologie, Oncologie, Oftalmologie, Urologie, Psihiatrie, Psihologie și Medicină internă. Au fost efectuate totodată investigații EKG și ecografii. „A fost o activitate extrem de utilă și de productivă, pentru că am
Voluntariatul cultivă bucuria comuniunii: Studenții teologi din Capitală au participat la o tabără de formare
Luni, 26 Februarie 2024
Membrii actuali și voluntarii onorifici ai Asociației Studenților Teologi Ortodocși (ASTO) din București au participat, săptămâna trecută, la o tabără de formare. Tinerii s-au întâlnit la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova, unde au luat parte la prelegeri și sesiuni interactive despre sensul voluntariatului, managementul proiectelor, comunicare și leadership. „Gratuitatea actului de voluntariat oferă perspectiva bucuriei comuniunii, a întâlnirii cu celălalt”, a explicat, pentru Trinitas TV, conf. Adrian Lemeni de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, principalul invitat
ASCOR București organizează cursuri gratuite de muzică psaltică
Joi, 22 Februarie 2024
Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români din București organizează cursuri gratuite de muzică psaltică pentru începători. În anunțul postat pe pagina de Facebook ASCOR București se arată că primul curs va avea loc pe 2 martie la ora 19:30 la Sediul Protoieriei Sector 3, Capitală. Lecțiile vor fi susținute de Petrișor Rudac, membru în asociație, student la Facultatea de Drept și fost membru al corului Byzantion. Cursurile sunt dedicate în special tinerilor, iar doritorii se pot înscrie până pe 29 februarie prin
Tinerii voluntari pregătesc Marșul pentru viață 2024: Pe ce traseu se va desfășura la București
Miercuri, 21 Februarie 2024
Săptămâna aceasta, voluntarii asociațiilor Studenți pentru viață și România pentru viață au început pregătirile pentru organizarea celui mare eveniment pro-viață din România: Marșul pentru viață 2024. Manifestarea va avea loc în numeroase localități din România și Republica Moldova. Tinerii au anunțat data și traseul marșului de la București. „Astăzi ne-am întâlnit cu câțiva voluntari din Arhiepiscopia Bucureștilor, pentru a discuta despre ce este Marșul pentru viață, despre istoria acestui eveniment, care este cel mai mare eveniment pro-viață din România, și
La Institutul Oncologic București se face o biserică pentru cei care Îl găsesc pe Dumnezeu pe calea bolii
Luni, 19 Februarie 2024
„Aproape toți fiii mei duhovnicești proveniți dintre pacienți – și cei vindecați, și cei în decurs de vindecare – nu au fost credincioși practicanți înainte de a se confrunta cu boala”, spune Preotul Misionar Gheorghe Subțirică de la Institutul Oncologic București. „Acum, ei nu ar mai lăsa niciodată calea lui Dumnezeu și a Bisericii.” „La Institutul Oncologic București vin oameni bolnavi de cancer din toată țara. Mulți dintre ei sunt credincioși practicanți și apelează la preot pentru asistență religioasă, iar
Mângâiere în boală: Moaștele Sf. Pantelimon aduse la Centrul de îngrijiri paliative al Arhiepiscopiei Bucureștilor
Miercuri, 31 Ianuarie 2024
Un fragment din moaștele Sf. M. Mc. și Tămăduitor Pantelimon a fost adus miercuri la Centrul de îngrijiri paliative „Sf. Nectarie” al Arhiepiscopiei Bucureștilor, spre mângâierea și încurajarea pacienților. Moaștele au fost aduse în pelerinaj de la Parohia „Sf. Pantelimon – Foișorul de Foc”, din apropierea instituției medicale, cu ocazia Tainei Sfântului Maslu, care se oficiază săptămânal la centru. Slujba a fost oficiată în salonul unde sunt internați un arhimandrit și un preot. Au slujit cei trei preoți ai Bisericii
Dumnezeu îi iubește pe bolnavi: Preoții de caritate veghează la 16.000 de paturi de suferință din Arhiepiscopia Bucureștilor
Marţi, 23 Ianuarie 2024
„Lucrarea lui Dumnezeu este mare în spital”, iar prezența preotului la căpătâiul bolnavului este adesea percepută de pacient „ca un semn că Dumnezeu îl iubește și nu l-a uitat”, spune Părintele Alin Nica, cel care coordonează preoții de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor. Părintele Alin Nica a făcut o estimare cu privire la numărul pacienților și al membrilor personalului medical cărora le slujesc cei 65 de preoți de caritate din eparhie: cel puțin 16.000 de paturi de spital, care primesc fiecare
Fundația Bucuria Ajutorului a Arhiepiscopiei Bucureștilor a organizat prima sesiune științifică din acest an
Miercuri, 17 Ianuarie 2024
Fundația Bucuria Ajutorului, prin Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din București, a organizat miercuri o sesiune științifică în domeniul medical, desfășurată în parteneriat cu Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România (OAMGMAMR) – filiala București. Întrunirea a avut loc la Centrul de Formare Continuă „Dumitru Stăniloae” al Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” din București. Tema de astăzi este „Îngrijirea paliativă a pacienților cu boli terminale”, a declarat, pentru Basilica.ro, Adriana Căruntu, managerul Fundației Bucuria Ajutorului și
Voluntarii „Tineri în acțiune” vor avea un an bogat în proiecte
Joi, 11 Ianuarie 2024
Anul 2023 a fost unul intens dar 2024 se anunță mai aglomerat și mai bogat în evenimente pentru tinerii Arhiepiscopiei Bucureștilor. Pe lângă activitățile de tradiție, apar noi proiecte, a anunțat miercuri la Jurnalul Trinitas TV Marius-Ștefan Ciulu, inspector eparhial responsabil cu activitățile de tineret în cadrul Sectorului Învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Bucureștilor. ITO București „Pe lângă proiectele consacrate, precum taberele de la Așezământul mănăstiresc Apostolache, Pelerini prin cetatea Bucureștilor, Bătrânețe cu suflet de copil, vom organiza
Corul de copii „Symbol – Jean Lupu” face preselecții
Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Corul de copii și tineret „Symbol – Jean Lupu” face preselecții pentru noi membri la Facultatea de Teologie din București. Preselecțiile vor avea loc sâmbătă, pe 20 ianuarie, între orele 12:30 – 14:00, în Amfiteatrul „I. G. Coman” de la etajul 1 al facultății de teologie bucureștene. Criteriile pentru primirea în cor sunt auzul muzical, simțul ritmic foarte bine dezvoltat, memoria muzicală deosebită, vocea frumoasă și deprinderi elementare de solfegiu. Preselecțiile se adresează fetelor cu vârsta între 10 și 18