Sănătate pentru Sate: au fost identificate mai multe probleme medicale la pacienţii din Cornetu
Luni, 19 August 2019
Voluntarii Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului au desfăşurat sâmbătă o nouă ediţie a Campaniei „Sănătate pentru Sate” în comuna ilfoveană Cornetu, unde au descoperit mai multe probleme medicale la pacienţii care s-au prezentat. Medici specialişti în diabet şi nutriţie, cardiologie, medicină internă, gastroenterologie şi pediatrie au oferit consultaţii gratuite celor 60 de persoane prezente. Pacienţii au fost cu precădere persoane vârstnice, au beneficiat de testarea glicemiei şi au mai fost investigaţi cu un aparat EKG. Dr. Carmen Zaharescu, medic cardiolog, a
Voluntarii Paraclisului CMN i-au învăţat pe locuitorii din Loloiasca şi Măgula cum să acorde primul ajutor
Vineri, 16 August 2019
Voluntarii Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului (CMN) i-au învăţat miercuri pe locuitorii din satele Loloiasca şi Măgula cum să acorde primul ajutor celor aflaţi într-o situaţie de urgenţă. Acţiunea s-a desfăşurat în comuna Tomşani, din care fac parte cele două sate, în cadrul Campaniei „Prevenţie şi Educaţie pentru Sănătate”. Cei aproximativ o sută de beneficiari au fost instruiţi cum să vină în ajutor celor care se află într-o situaţie medicală de urgenţă în caz de traumatisme ale aparatului locomotor, hemoragii, lipotimie,
Sănătate pentru Sate: Medicii voluntari semnalează frecvența bolilor de inimă
Marţi, 13 August 2019
În urma celei mai recente ediții a Campaniei Sănătate pentru Sate, medicii voluntari au semnalat frecvența bolilor de inimă la cei 70 de pacienți consultați sâmbătă în satul prahovean Provița de Jos. „Astăzi, patologia predominantă a fost cardiovasculară, cu multe sindroame hipertensive, insuficient controlate, unele nou descoperite, altele vechi și netratate din lipsa de complianță a pacientului sau lipsa lui de informare, boli coronariene, ischemice, tulburări de ritm”, a declarat Dr. Oana Moșu, medic la Spitalul Militar de Urgenta „Regina
Arhiepiscopia Bucureştilor acordă 5.000 de lei familiei preotului Marius Gabriel Bărăscu
Luni, 12 August 2019
La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Permanenţa Arhiepiscopiei Bucureştilor a hotărât luni acordarea unui sprijin financiar în valoare de 5.000 de lei pentru familia părintelui Marius Gabriel Bărăscu din Parava, Bacău. Părintele Marius Gabriel a decedat săptămâna trecută în urma unui accident rutier, cu o zi înainte de a împlini 35 de ani. A lăsat în urmă o soție îndurerată și patru copii: Anastasia, Sofiana, Irina și Nicolae. „La inițiativa Părintelui Patriarh Daniel, Arhiepiscopia Bucureștilor oferă 5.000 de lei pentru
IOCC donează peste 12.000 kit-uri școlare prin Federația Filantropia
Miercuri, 7 August 2019
Organizația Internațională pentru Caritate Creștin Ortodoxă (IOCC), partener al Federaţiei Filantropia, a donat un număr de 12.480 de kituri școlare, ce urmează să fie distribuite în mod egal ONG-urilor membre ale Federaţiei Filantropia. Kit-urile şcolare vor ajunge la copii aflaţi în situaţii sociale precare, lăsaţi în îngrijirea rudelor, cu părinţi bolnavi sau din familii care au în îngrijire mulţi copii, beneficiari ai ONG-urilor Federaţiei Filantropia. Valoarea totală a donației se ridică la suma de 20.826 USD, echivalentul a 87.885,72 RON,
Sănătate pentru sate: 200 de oameni au beneficiat de asistență medicală în Lipănești
Luni, 5 August 2019
În comuna prahoveană Lipănești s-a desfășurat sâmbătă, 3 august 2019, o nouă ediție a campaniei „Sănătate pentru sate” în cadrul căreia au beneficiat de consultații gratuite aproximativ 200 de persoane. Medici specialiști în diabet și nutriție, cardiologie, medicină internă, gastroenterologie, recuperare medicală și psihologie, voluntari la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului, au asigurat asistența medicală. Obiectivul campaniei derulate a fost acela de a depista și preveni bolile cu risc endemo-epidemic și bolile cronice. Desfășurarea acestor acțiuni medicale în mediul rural este
Aproximativ 100 de persoane din Comarnic au primit consultaţii medicale gratuite
Marţi, 23 Iulie 2019
Aproximativ 100 de persoane din Comarnic au primit sâmbătă consultaţii medicale gratuite din partea voluntarilor de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului. Serviciile medicale au fost oferite în cadrul celei de a 64-a sesiuni a Campaniei „Sănătate pentru Sate”. Medici specialişti în diabet şi nutriţie, cardiologie, medicină internă, gastroenterologie şi oncologie au consultat pacienţii care au beneficiat de teste de glicemie, fiind de asemenea investigaţi EKG şi ecograf. Campania „Sănătate pentru sate” a început în septembrie 2015 şi are până în
Voluntarii CMN: Prevenție și depistare a cancerului de col uterin și de sân în zonele rurale din Ilfov
Luni, 15 Iulie 2019
Voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului (CMN) au revenit sâmbătă, 13 iulie 2019, în comuna ilfoveană Nuci pentru o nouă ediție a Campaniei de prevenție și depistare a cancerului de col uterin. Ca la fiecare ediție de acest gen, derulată cu ajutorul medicilor și asistentelor medicale de la Institutul Oncologic București, femeile au beneficiat gratuit de testul Babeș Papanicolau, dar și de un examen clinic pentru depistarea și prevenirea cancerului de sân. Echipa de medici voluntari a crescut ritmul
Campanie de prevenție a diabetului organizată în Prahova cu sprijinul voluntarilor Paraclisului CMN
Luni, 8 Iulie 2019
Voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului au organizat sâmbătă în mai multe localități prahovene o campanie de prevenție a diabetului. Acțiunea a fost desfășurată în acelaşi timp în Pleașa, Urlați și Mizil cu sprijinul Spitalului Witting din București și au fost implicați 30 de voluntari, medici, asistenți medicali și personal auxiliar. Cei care au au venit au beneficiat de un control al glicemiei și de asistență de specialitate din partea medicilor diabetologi. În localitatea Pleașa toți cei prezenți au
Colaborarea dintre preot, medic, farmacist și pacientul de la sat  – Modele de urmat
Sâmbătă, 22 Iunie 2019
Conferinţa „Credință şi sănătate în satul românesc” organizată vineri la Palatul Patriarhiei a reunit reprezentanți ai Bisericii, ai Ministerului Sănătății, preoți, medici și farmaciști. Una dintre prelegerile susţinute în faţa participanţilor a aparţinut Pr. Ilarion Mâță, Director Complex rezidențial social – medical vârstnici Hârja al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului şi Președinte al Asociației „Sf. Voievod Ștefan cel Mare – Hârja” care a vorbit despre „colaborarea dintre preot , medic, farmacist și pacientul de la sat”. Colaborarea dintre preot , medic,