Studenții Academiei de Poliție au donat sânge: Este un gest profund creștinesc, spune PS Varlaam
Vineri, 14 Iunie 2024
Studenții Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” au donat vineri sânge în cadrul Campaniei „Donează sânge, salvează o viață” a Patriarhiei Române. Acțiunea a debutat cu un moment festiv, dedicat Zilei mondiale a donatorului de sânge și celor 11 ani de la lansarea campaniei de donare sânge a Patriarhiei Române, care de-a lungul timpului a implicat peste 11.200 de studenți. Prezent la eveniment, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul le-a mulțumit tuturor celor implicați în buna desfășurare a campaniei. „Vă felicităm pentru
Eroii neamului au fost pomeniți pe Platoul Bucegi la o altitudine de peste 2.000 de metri
Vineri, 14 Iunie 2024
De Praznicul Înălțării Domnului, eroii neamului au fost pomeniți pe Platoul Bucegi, unde se dorește ridicarea unei biserici în cinstea celor care s-au jertfit pentru libertatea, demnitatea și unitatea poporului român. Slujba a fost oficiată de arhim. David Petrovici, exarh și stareț al Mănăstirii Caraiman, împreună cu ierom. Diodor Șchiopu, egumenul Schitului „Sfânta Ana” – cota 1400, și ierom. Calinic Brăgea. „Rugăciunea de pomenire din înălțimile muntelui s-a desfășurat într-o atmosferă de recunoștință și evlavie față de exemplele de jertfelnicie
Eroii neamului, pomeniți la Mormântul Ostașului Necunoscut: Ne-au făcut bine cu prețul vieții
Joi, 13 Iunie 2024
Eroii neamului au fost pomeniți de praznicul Înălțării Domnului la Mormântul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol I din Capitală. Delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la acest eveniment a fost Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul. Preasfinția Sa a fost însoțit de Părintele Ciprian Ion Ioniță, Consilier patriarhal la Sectorul social-filantropic al Patriarhiei Române. „Este datoria noastră să arătăm recunoștință tuturor celor care ne-au făcut binele sub diferite forme, dar mai ales față de cei care ne-au făcut binele cu prețul vieții
Arhiepiscopia Bucureștilor pregătește ghizi turistici printr-un proiect dedicat tinerilor
Luni, 10 Iunie 2024
Arhiepiscopia Bucureștilor pregătește ghizi turistici printr-un proiect dedicat tinerilor. Sectorul eparhial care se ocupă de activitățile cu tineretul și Colegiul Economic „A. D. Xenopol” din Capitală au încheiat un parteneriat în acest sens. O grupă de elevi a participat sâmbătă la acest proiect. Un ghid de turism le-a prezenta istoria Capitalei și particularități ale profesiei. „Ca o noutate, anul acesta avem în rândul nostru un grup de elevi de la Colegiul Național Economic A. D. Xenopol, care sunt la specializare
A fost binecuvântată racla pentru moaștele Sf. M. Mc. Și Tămăduitor Pantelimon de la Paraclisul Spitalului Cantacuzino
Duminică, 26 Mai 2024
Clerici din Arhiepiscopia Bucureștilor au oficiat sâmbătă slujba de Binecuvântare pentru racla în care a fost pus un fragment din moaștele Sf. M. Mc. Și Tămăduitor Pantelimon, dăruit de Părintele Patriarh Daniel Paraclisului Spitalului Clinic „Dr. I. Cantacuzino” din Capitală. Preoții bucureșteni au mai binecuvântat icoana sfântului și au oficiat Sfânta Liturghie și Parastasul pentru ctitori, pentru cadrele medicale și pacienții spitalului. Delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la eveniment a fost Părintele Ionuț Tutea, consilier eparhial la Sectorul social-filantropic și
Brâul Maicii Domnului va fi adus la Biserica Sf. Ilie – Ghencea și la Spitalul Marius Nasta din Capitală
Vineri, 24 Mai 2024
Cinstitul Brâu al Maicii Domnului de la Mănăstirea Kato Xenia din Grecia va fi adus la Biserica „Sfântul Ilie” – Ghencea din Capitală. Pelerinajul va avea loc între 30 mai și 4 iunie. În contextul Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor, racla cu Sfântul Brâu al Maicii Domnului va fi aşezată spre închinare în biserica din curtea Spitalului „Marius Nasta”, ocazie cu care va fi oficiată Taina Sf. Maslu pentru cei bolnavi. Parohia „Sfântul Ilie” a pregătit un program
Persoane private de libertate de la Penitenciarul Rahova, în vizită pe Dealul Patriarhiei
Joi, 23 Mai 2024
Unsprezece persoane private de libertate de la Penitenciarul Rahova au vizitat joi Catedrala Patriarhală și le-a fost prezentat Palatul Patriarhiei. Împreună cu preotul slujitor de la penitenciar, Părintele Cătălin-Constantin Caucă, grupul a participat la Sfânta Liturghie și la slujba acatistului de la catedrală, apoi s-au închinat la cinstitele moaște. Vizitatorilor le-a fost prezentat Palatul Patriarhiei și aspecte istorice din trecutul acestuia și al catedralei. „Astăzi suntem cu un grup de 11 persoane private de libertate care își ispășesc această pedeapsă
Atelierele Patriarhiei Române pregătesc șapte racle pentru sfinți a căror canonizare va fi proclamată în 2025
Vineri, 17 Mai 2024
Atelierele Patriarhiei Române vor realiza șapte racle pentru moaștele unor sfinți a căror proclamare are loc în 2025, când Patriarhia Română își serbează Centenarul. Raclele sunt destinate moaștelor părinților Dionisie Ignat, Petroniu Tănase și Nectarie Vlahul din Sfântul Munte Atos, Sofian Boghiu și Dumitru Stăniloae din București și Cleopa și Paisie de la Sihăstria. Anunțul a fost făcut de Arhim. Dionisie Constantin, Consilier Patriarhal pentru Atelierele Patriarhiei Române, în emisiunea Forum Cultural difuzată în 11 mai la Trinitas TV. „Din
Filantropia săptămânii: Teologii bucureșteni au strâns 26.000 lei pentru o fetiță bolnavă
Vineri, 17 Mai 2024
A doua săptămână de după Paști se încheie cu un exemplu de filantropie de la teologii bucureșteni. În urma unui concert caritabil, Asociația Studenților Teologi Ortodocși din București (ASTO) a oferit suma de 26.000 lei pentru tratamentul unei fetițe în vârstă de trei ani, cu o malformație congenitală manifestată prin dezvoltarea incompletă a membrelor. Concertul „Pași în lumina Învierii” a avut loc joi seară la Biserica „Sf. Elefterie”-Nou, Paraclis Patriarhal. Alături de corul ASTO, au susținut această cauză Grupul psaltic
Rezultatele Concursului Național Catehetic  Hristos – Cuvântul care vindecă Etapa eparhială
Vineri, 26 Aprilie 2024
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și al Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți, a aprobat organizarea Concursului Național Catehetic Hristos – Cuvântul care vindecă (Temei nr. 12952/2023). Cu Înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în ziua de joi, 25 aprilie 2024, a avut loc, în sala Centenar a Centrului eparhial, evaluarea portofoliilor câștigătoare la nivelul protoieriilor. Comisia, alcătuită din: Pc. Pr. protoiereu Ionuț Bărbulescu, profesor de